Teknoloji

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

0

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant genişliği gerektiren hizmetlerde modern bilgi işlemin taleplerini karşılayamaz.  Son yıllarda, ağ araştırmasının odağında, geleneksel ağ oluşturmanın sınırlamalarının üstesinden gelebilecek iki kavram olan yazılım tanımlı ağlara (SDN) ve ağ işlevi sanallaştırmasına (NFV) doğru büyük bir kayma olmuştur.  SDN, ağın yazılım uygulamaları kullanılarak kontrol edilmesini sağlayan bir ağ mimarisi yaklaşımı iken; NFV, güvenlik duvarları ve şifreleme gibi işlevleri sanal sunuculara taşımayı amaçlar.  SDN ve NFV, kuruluşların daha verimli çalışmasına ve maliyetleri düşürmesine yardımcı olabilir.  Söylemeye gerek yok, ikisinin bir kombinasyonu, tek başına birinden çok daha güçlü olurdu.

 IEEE Transactions on Cloud Computing’de yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada; Koreli araştırmacılar şimdi mevcut ağ işlevlerine ek hesaplama işlevleri getirmeyi amaçlayan böyle bir birleşik SDN/NFV ağ mimarisi önermektedir. 

 Daegu Gyeongbuk Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (DGIST) Prof. Jeongho: “SDN/NFV tabanlı altyapımızın gelecekteki 6G ağı için dikkate alınmasını bekliyoruz. 6G ticarileştirildiğinde, ağın kaynak yönetimi tekniği ve bilgi işlem çekirdeği AR/VR veya holografik hizmetlere uygulanabilir.” 

 Yeni ağ mimarisi, farklı görevler için farklı (heterojen) işlemciler kullanan işleme kaynaklarına ince ayar yapabilen ve ağ oluşturmayı optimize edebilen bütünsel bir çerçeve oluşturmayı amaçlıyor.  Birleşik çerçeve, güvenlik duvarları ve izinsiz giriş koruması gibi birçok bağlantılı hizmet için tek bir ağ bağlantısının kullanılmasına izin veren dinamik hizmet zincirlemeyi ve yoğun hesaplama görevlerinin kaynak açısından zengin bir uzak sunucuya kaydırılmasını içeren kod boşaltma destekleyecektir.

 Hizmet kalitesini (QoS) en üst düzeye çıkarırken sistem maliyetini en aza indirgemek için araştırmacılar; ağ tıkanıklığını önlemeyi,  performansı ve güvenliği düzenleyip, artırmayı amaçlayan bir Dual-RMR (çift kaynak gönderme hızı kontrolü ve çok yollu yönlendirme) algoritması (ağdaki veri akışı ve iletimi için birden fazla alternatif yol kullanma) geliştirdiler. 

 Daha sonra pratik uygulanabilirliğini değerlendirmek için algoritmalarını birkaç oyuncak senaryosu ve gerçek dünyadaki büyük ölçekli bir senaryo üzerinde test ettiler.  

  Prof. Kwak: “Çerçeve, kullanılabilir alana ve zamana bağlı olarak farklı bilgi işlem, depolama ve ağ kaynakları gerektiren uygulamalara verimli ve optimum şekilde uygun kaynakları sunabilir.” 

Spread the love

BALARISI-APIS MELLIFERA’NIN YOĞUN HAYATI

Previous article

İki Dillilik, Doğal Olarak Beynimize Geliyor

Next article

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up