UTSC’de geliştirilen, küçük protein moleküllerinin 3 boyutlu yapılarını üretebilen yeni bir “öğrenen makine algoritmaları”, bir dizi hastalık için ilaç tedavilerinin geliştirilmesinde devrim yaratabilir.

Algoritmaları geliştirmeye yardım eden UTSC PhD öğrencisi Ali Punjani, “Başarılı ilaçlar tasarlamak, bir bulmaca çözmek gibidir. Bir proteinin üç boyutlu şeklini bilmeden, o bulmacanın gözü kapalı bir şekilde çözülmeye çalışılması gibi olur.

Protein moleküllerinin 3D atom yapısını belirleme kabiliyeti, nasıl çalıştığını ve ilaç terapilerine nasıl tepki vereceğini anlamada kritik önem taşıyor.” diyor.

A new set of machine learning algorithms that can generate 3-D structures of tiny protein molecules may revolutionize the development of drug therapies for a range of diseases, from Alzheimer's to cancer. Credit: Structura Biotechnology Inc Read more at: //phys.org/news/2017-02-algorithms-revolutionize-drug-discoveriesand-life.html#jCp ile ilgili görsel sonucu

 

İlaçlar, belirli bir protein molekülüne bağlanarak, vücudun çalışma biçimini değiştirip, 3D ‘a dönüştürüyor. İdeal ilaç, vücuttaki diğer proteinlere bağlandığında, oluşacak olan yan etkileri ortadan kaldırırken, belirli bir proteine veya bir hastalığa dahil olan proteinlere bağlanacak şekilde tasarlanıyor.

Bu yeni algoritma seti, protein moleküllerinin 3D yapılarını mikroskobik görüntüler kullanarak yeniden oluşturur. Proteinler küçük olduğu için -bir dalga boyu ışığından daha küçük – elektron kriyomikroskopisi (cryo-EM) gibi gelişmiş teknikler kullanmadan doğrudan görülemez.

Bu yeni yöntem, bilim insanlarının geçmişte incelenemeyen birçok proteinin incelenmesine olanak tanıyan, 3D protein yapılarını keşfetmesinde devrim yaratıyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…