Teknoloji aygıtların daha küçük hale gelmesine izin verdiği gibi, küçük olmasına karşılık aynı zamanda daha güçlü hale geldiğinde, araştırmacıları alternatif veri depolama bileşenleri aramaya sevkediyor.

Bazıları DNA‘nın potansiyelini keşfediyor. Örneğin; IBM, güncellenmiş bir manyetik bant geliştirdi. Manchester Üniversitesi’nden araştırmacılar ise moleküllere yöneliyorlar.

Nature dergisinde yayınlanan bir kanıtı inceleme çalışmasında, David Mills ve Nicholas Chilton liderliğindeki ekip, tek moleküllü mıknatıslar olarak bilinen bir sınıf molekül kullanıldığında, veri depolamanın daha önce düşünülenden nasıl daha olası olduğunu anlattı.

Bu işlemin başarısının anahtarı, herhangi bir veri saklama alanında ihtiyaç duyulan, manyetik histerezise ulaşmaktır. Bunu başarmak için ekip, lantanit atomları içeren, -213 ° C’ye (-351.4 ° F) kadar soğutulan tek molekül kullandı.

Chilton basın bildirisinde “Tekli moleküllerde manyetik histerezis ikili veri depolama kabiliyetine sahip olduğu için bu yenilik çok heyecan vericidir. Veri depolama için tek molekül kullanmak teorik olarak günümüz teknolojilerine göre 100 kat daha fazla veri yoğunluğu sağlayabilir.” diye açıkladı.

Bir Düzine Seçenek

Moleküler veri saklama potansiyel bir oyun değiştiricidir. Bu yeni araştırma daha çabuk gerçeğe dönüştürebilir. Pahalı sıvı helyum kullanmak yerine, bu moleküler depolamaya ev sahipliği yapan veri sunucuları sıvı azot kullanılarak soğutulabilir.

Chilton “Burada sıvı azotun sıcaklığına yaklaşıyoruz [-196 ° C], tek moleküldeki veri depolamasının ekonomik açıdan çok daha canlı hale gelmesi anlamına geliyor”, dedi.

Araştırmacılar, bu yöntemin daha ucuz olmasının ötesinde, gelecekteki yüksek yoğunluklu veri depolama sistemlerinin de temelini oluşturabileceğini belirtti.

Moleküler veri teknolojileri inç başına 200 terabits kadar veri barındırabilir. Yaklaşık 25.000 GB’lık veri, çeyrek büyüklüğünde bir şeyde kolayca saklanabilir. Mevcut ticari cihazlarla karşılaştırıldığında, çok fazla iPhone 7 sadece maksimum 256 GB’a sahip.

Bu teknoloji piyasaya sürüldüğünde, daha az enerjiye ihtiyaç duyan daha küçük, daha güçlü sabit sürücüler de mümkün olacak. Bu aynı zamanda, tüm dünyadaki veri merkezlerini bakım ve işletmede daha az maliyetli hale getirebilir.

Bu çalışma sadece başlangıçtır. Mills “Bu ilerleme, -259 ° C’de duran önceki rekoru ortadan kaldırıyor ve neredeyse 20 yıl boyunca araştırma talebi yakaladı” diye açıklıyor.

Mills ayrıca “Şimdi, bu makaledeki tasarımdan esinlenerek yeni moleküllerin hazırlanmasına odaklandık.

Amacımız, ideal olarak sıvı azot sıcaklıklarının üstünde çalışarak gelecekte daha da yüksek çalışma sıcaklıkları elde etmek “dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

AI; doktorların COVID-19 salgını sırasında yoğun bakım yataklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19…

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir…

AI’ye Karanlıkta Renkleri Tanımlamayı Öğretmek

California Üniversitesi‘ndeki bir araştırma ekibi, karanlıkta sınırlı renk görüşü sağlamak için derin…