DergiTarım ve Gıda

Gıda Güvenliği Uzmanlarına Yardımcı Olan Bilgisayar Programı Patojen Testi

0

Yenilikçi bir bilgisayar programı, üretim tesislerini gıda kaynaklı patojenlerden uzak tutmak için çalışan gıda güvenliği profesyonellerine yardımcı olabilir.

Cornell Üniversitesi bilim insanları; ölümcül gıda kaynaklı patojen Listeria monocytogenes‘in bulunabileceği bir işleme tesisinde en olası yerleri simüle etmek için Ajan Temelli Listeria Modeliyle Çevresel İzleme (EnABLe) ‘yi yapan bir bilgisayar programı geliştirdiler. Gıda güvenliği yöneticileri daha sonra bu bölgeleri bakterinin varlığına karşı test ederek; gıda kirlenmesi ve insanların renkli gıdalar yoluyla patojene maruz kalmasını önlemek için önemli bir araç sunabilir. Bu bilgisayar modeli, çok çeşitli mikroplar ve konumlar için değiştirilme potansiyeline sahiptir.

Popülasyon Tıbbı ve Diyagnostik Bilimler Anabilim Dalı Doçenti Renata Ivanek: “Amaç herhangi bir karmaşık ortamda herhangi bir patojenin kontrolü için bir karar destek aracı oluşturmaktır.”

Ivanek’in laboratuvarında doktora sonrası araştırma görevlisi olan ilk yazar Claire Zoellner dahil araştırmacılar; sonunda veterinerlik hastanelerinde hastane kaynaklı enfeksiyonlara neden olan patojenlerden veya meyve ve sebze işleme tesislerinde E. coli bakterilerinden kaynaklanan kirlenmeyi tanımlamak için sistemi uygulamak istiyor.

İşleme tesislerindeki gıda güvenliği uzmanları patojen testi için düzenli programları tutarlar. Numuneler için nerede temizleme yapacaklarını belirlemek için binanın kendi uzmanlık ve bilgisine güvenirler.

Ivanek: “Ne zaman karmaşık bir çevreye sahipsek, her zaman bu sistem veya bu şirket için uzman görüşüne ve genel kurallara güvenmek zorundayız; ancak sunmaya çalıştığımız şey, dijital gerçeklik ile yaratarak bunu daha nicel ve sistematik hale getirmenin bir yoludur.”

Sistemin çalışması için, Zoellner, Ivanek ve meslektaşları; tarihsel perspektifler, uzman geri bildirimleri, kullanılan ekipmanın detayları ve temizleme programı, insanların yaptığı işler, tesis dışından giren malzemeler ve insanlar dahil olmak üzere ilgili tüm verileri modele girmiştir.

Zoellner: “EnABLe gibi bir bilgisayar modeli bu verileri, kontaminasyon risklerindeki değişiklikler, olası kontaminasyon kaynakları ve risk azaltma ve yönetim yaklaşımları ile ilgili soruları yanıtlamaya yardımcı olmak için bağlar.”

Ivanek: “Tek bir kişi tüm bu bilgileri hiçbir zaman takip edemedi; ancak bu modeli bir bilgisayarda çalıştırırsak, bir yinelemede bir hafta sonra ekipman boyunca Listeria dağıtımını yapabiliriz. Her çalıştırdığınızda, farklı olacak ve toplu olarak bir dizi olası sonucu öngörecektir.”

Simülasyonlar, kirlenme dinamiklerini ve ekipman yüzeylerinde Listeria kirlenmesinin risklerini ortaya koymaktadır. Ayrıca, Listeria’nın öngörüldüğü alanlardaki kalıpları görmekten edinilen bilgiler, gıda işleme tesislerinin ve Listeria izleme programlarının tasarımını da bilgilendirebilir. Gelecekte, model dondurulmuş gıda tesislerine uygulanacaktır.

Gıda kaynaklı Listeria monocytogenes, ABD’de her yıl yaklaşık 1.600 kişiyi grip benzeri semptomlarla enfekte eder ve bu enfeksiyonların beşte biri ölümle sonuçlanır.

Spread the love

Yeni Lazer Tarama Teknolojisi, Sesli Mesajları İletebiliyor

Previous article

Çok Renkli Holografi Teknolojisi, Son Derece Kompakt 3D Ekranlar Sağlayabilir

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up