Deri deformasyonuna uyarlanabilir dönüştürücü elektronikler. /Jeong Araştırma Grubu, KAIST/TechXplore

Cildimize bağlandığında yumuşayan ve deforme olabilen bir el tipi elektronik alet düşünün. Bu hepimizin hayalini kurduğumuz elektroniğin geleceği olacak. KAIST’teki bir araştırma ekibi; ‘Dönüştürücü Elektronik Sistemler’ adlı yeni platformunun, yeniden yapılandırılabilir elektronik arayüzlerin çeşitli uygulamalar için optimize edilmesine izin veren yeni bir elektronik sınıfı açacağını söyledi.

KAIST’teki Elektrik Mühendisliği Okulu’ndan Profesör Jae-Woong Jeong’la çalışan bir ekip; şeklini, esnekliğini ve gerilebilirliğini mekanik olarak değiştirebilen çok işlevli bir elektronik platform icat etti. Science Advances’te bildirilen bu platform; kullanıcıların sertliğini ve şeklini sorunsuz ve hassas bir şekilde ayarlamalarına olanak tanıyor.

Profesör Jeong: “Bu yeni elektronik sınıfı hem masa üstü hem de el tipi kurulumlarda kullanım için yalnızca sağlam ve kullanışlı arayüzler sunmakla kalmayacak, aynı zamanda ciltte uygulandığında cilde kusursuz bir entegrasyon da sağlayacaktır.”

Dönüştürücü elektronikler; esnek ve gerilebilir olacak şekilde tasarlanmış elektroniklerle birleştirilmiş, yumuşak bir silikon malzeme içinde hava geçirmez şekilde kaplanmış ve mühürlenmiş özel bir galyum metal yapısından oluşur. Elektronik sistemlerin mekanik dönüşümü; kullanıcı tarafından kontrol edilen sıcaklık değişimi gibi olaylar tarafından özellikle tetiklenir.

Dış mekan uygulamaları için giyilebilir hale gelen yumuşak modda dönüştürücü elektronik. / KAIST / TechXplore

KAIST’de Araştırmacı Sang-Hyuk Byun: “Gallium ilginç bir kilit materyaldir. Biyouyumludur, katı halde yüksek sertliğe sahiptir ve cildin sıcaklığına benzer bir sıcaklıkta erir.”

Dönüştürücü Elektronik Platform bir insan vücudu ile temas ettiğinde; silikonun içine yerleştirilmiş olan galyum metal bir sıvı haline dönüşür ve tüm elektronik yapıyı yumuşatarak gerilebilir, esnek ve giyilebilir hale getirir. Daha sonra yapı deriden ayrıldıktan sonra Galyum metali tekrar katılaşır ve elektronik devreleri sert ve kararlı hale getirir. Esnek elektronik devreler bu dönüştürücü platformlara entegre edildiğinde, onlara esnek ya da sert olma yeteneği verir.

Dönüştürücü elektronik kavramını gösteren İnfografik /Jeong Araştırma Grubu, KAIST/TechXplore

ETRI’de Araştırmacı Joo Yong Sim: “Bu teknoloji disiplinlerarası çabalar olmadan elde edilemez. Bu atılım için elektrik mühendisleri, mekanik ve biyomedikal mühendislerin yanı sıra malzeme bilimcileri ve sinirbilimcilerle birlikte çalıştık.”

Bu evrensel elektronik platformu; araştırmacıların değişken sertlik ve gerilebilirliğe sahip çok amaçlı kişisel elektronikler, ayarlanabilir bant genişliğine ve hassasiyete sahip bir basınç sensörü ve beyin dokusuna implantasyon sırasında yumuşatan bir sinir sondası gibi yüksek oranda uyarlanabilir ve özelleştirilebilir uygulamaları göstermelerini sağladı.

Hem geleneksel hem de yeni gelişen elektronik teknolojileri için geçerli olan bu atılım; özellikle biyomedikal ve robotik alanlarda, tüketici elektroniği endüstrisini potansiyel olarak yeniden şekillendirebilir. Araştırmacılar, bu yeni elektronik teknolojisinin daha da gelişmesiyle birlikte elektroniklerin günlük yaşamımızda kullanma şeklini önemli ölçüde etkileyebileceğine inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Su krizine çözüm: Deniz suyundaki tuzu yüzde 99,9 filtreleyebilen yeni bir teknoloji geliştirildi

Küresel ısınma ve insan faaliyetleri nedeniyle, gezegenimiz her gün daha fazla zarar…

Multifonksiyonel Lens Sensör Sistemi, Akıllı Kontaklarda Devrim Yaratabilir

Dünya genelinde kronik sağlık riskleriyle birlikte son olarak COVID-19 salgınının etkisi; gerçek…

Bir Gömleğe Dokunan Sensörler Hayati Belirtileri İzleyebilir

MIT araştırmacıları, elektronik sensörleri esnek kumaşlara dahil etmenin, sıcaklık, solunum ve kalp…