Dünyanın farklı ülkelerinden kolluk kuvvetleri, devlet organları ve özel sektör temsilcileri, geçtiğimiz hafta Katar’da düzenlenen “Global Para Aklama ve Dijital Para Birimleri Konferansı” için bir araya geldi. Konferansın ana konusu, adından da anlaşılacağı üzere dijital para birimlerinin kara para aklama ve terörist finansmanı gibi illegal işlemler için kullanılmasının oluşturduğu tehdit oldu.

Global Para Aklama ve Dijital Para Birimleri Konferansı ile ilgili görsel sonucu

Üç gün süren etkinliğin organizatörleri arasında ise uluslararası polis kuvvetleri INTERPOL ve Europol’ün yanı sıra İsviçreli düşünce merkezi Basel Institute of Governance ve Katar Ulusal Para Aklama ve Terörizm Finansmanı Mücadele Komitesi bulunuyordu. Etkinliğe 60 ülkeden 400’ü aşkın kolluk kuvveti ve özel sektör temsilcisi katılım gösterirken, dünya genelinde dijital parayla işlenen suçlarla mücadele için ortak çalışma ve ortak yaklaşım mesajı verildi.

INTERPOL ayrıca bitcoin aklama ve blockchain analitiğiyle ilgili projelerle özel olarak ilgilendiğini açıkladı. Uluslararası polis gücünün verdiği örnekte, Singapur’daki kompleksinde kolluk kuvvetlerine simülasyon bazlı eğitim modülleri sağlayabilmek için kendi dijital para birimini geliştirdiği dikkat çekti. INTERPOL geçtiğimiz yıl da Hindistan’da organize suçlarda dijital paranın rolünü tartışmak için bir konferans düzenlemişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Amazon, Snackable AI şirketini satın aldı

Amazon, podcast projelerini güçlendirmek için ses içeriği keşif motoru Snackable AI şirketini…

Kredi Kartı Sahtekarlık Tespitinde Yanlış Pozitiflerin Azaltılması

Model, şüpheli etkinliği daha doğru bir şekilde işaretlemek için işlem verilerinden granüler…

İsveç’te Yapay Zeka ve Robot Dönemi: İş Mülakatlarında Ayrımcılığı Önlemek İçin Robot Kullanıldı

Yapay zeka teknolojisi ve robotlar son yıllarda günlük hayatımızın bir parçası haline…

Blockchain Tabanlı Akıllı Telefon: XPhone

Blockchain teknolojisini günlük yaşam içerisindeki cihazlara entegre etmek için çalışan Pundi X…