Son yıllarda Google‘ın farklı alanlarda faaliyet gösterdiğini biliyoruz. Dünyaca ünlü arama motoru devi bu sefer de sağlık sektörüne el attı.

Yeni patentini aldığı içerisinde birçok teknolojik yenilik barındıran akıllı kontak lenslerin projesine 2014 yılında başlamıştı.Forbes raporlarına göre, birçok kablosuz çip, depolama aygıtı ve sensörler bulunan bu lensler kişinin kanındaki glikoz seviyesini ölçebiliyor. Aynı zamanda dışarıdan başka bir elektronik sistem ile de iletişime geçebilecek radyo alıcılarını da içerisinde barındırıyor.Özel bir solüsyon yardımı ile alışıla gelmiş kontak lenslere ek olarak, farklı bir uygulamaya sahip olan lensler ile görme bozukluklarının da tedavi edilmesi hedefleniyor.

Göz bağına yerleştirilen bu akıllı lens enerjisini “güç toplama anteni” denen şeyden gücünü alıyor. Google, bu projeyi, kendi sağlık şirketi olan Novartis ile birlikte yürüttü.Yakında hayatımıza girecek gibi. Öte yandan bir başka teknoloji devi olan Sony de içerisinde bir kamera, zoom ve diyafram kontrolleri olan başka bir akıllı lens ile bu yarışa katılmış görünüyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Tüm Makaleler

Zaman Makinası Gerçek Oldu

Gelişen teknoloji sayesinde güzellik uğruna ameliyat olmayı tercih etmeyen kişiler için daha…

Samsung Galaxy Deneyiminin Merkezinde Yer Alan Yeni Nesil Akıllı Telefonlarını Tanıttı

Samsung Electronics, Galaxy ürün ailesinin en yeni üyeleri Samsung Galaxy S7 ve…

İnsülinden Korkmayın

Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya…