Google Asistan, kısa bir süre sonra, 27 farklı dil seçeneği ile gerçek hayat tercümanınız olarak hareket edebilecektir. Google yakın zamanda, ses yardımcısının gerçek zamanlı olarak tercüme edebilecek yeni bir “tercüman modu” aldığını ve böylece aynı dili paylaşmayan birisiyle konuşmalar yapılabileceğini duyurdu.

“Hey, Google, Fransızca konuşmama yardım et” veya “Hey, Google, Fransızca tercümanım ol” gibi şeyler söyleyebileceksiniz. Google Asistan metninizi, konuştuğunuz gibi çevirerek akıllı bir ekranda gösterecektir. Daha sonra, ikinci kişinin kendi dilinde konuşabilmesi için mikrofonu açacak ve kelimeler ekran boyunca aynı anda çevrilecektir. Google Asistanı ayrıca kelimeleri anadilinizde playback yapar.

Desteklenen dillerden biri olduğu sürece, Google’a hangi dili konuştuğunuzu söylemeniz gerekmez. Ancak iki kişi birbirleriyle konuşursa, Google Asistanı bunu anlamaz.

Tercüman modu, CES sırasında Mandarin dili konuşularak denendi. Bir yabancı dili anlamada oldukça büyük bir gelişme olsa da, hala üzerinde çalışılması gerekmektedir. Pratikte biraz yapaydır: konuşmanızı, çevirinin işlenmesi için bekleyip, konuşmanız bitene kadar tekrarlamanız gerekmektedir. Google’ın bazı cümleleri kaçırma ihtimali bile var. Bu işlem daha uzun konuşmalar için yorucu olabilir.

Google Asistan, Ağustos’ta yayınlanan bir güncelleme olduğundan iki dilli yeteneklere sahiptir ve bu da yeni tercüman modunun arkasındaki teknolojiyle aynıdır. Bu, Google’ın gerçek zamanlı çeviri konusundaki ilk girişimi değil. Google Asistan’ın çok dilli özelliğine ek olarak, Google, Kasım 2017’deki Pixel Buds*, bir çeviri özelliği de eklemiştir. Özellik çalışırken, çeviri bazen basit ve kusurlu olabilir.

Yeni tercüman modunun daha iyi çalışması için hala zamanı var. Önümüzdeki birkaç ay boyunca Google Home cihazlarında ve Lenovo, LG, JBL ve diğerlerinden gelen üçüncü taraf akıllı ekranlarda kullanıma sunulması gerekiyor.

Desteklenen dillerin listesi şöyledir:

Arapça, Çince, Çekçe, Danca, Flemenkçe, İngilizce, Fince, Fransızca, Almanca, Yunanca, Hintçe, Macarca, Endonezya dili, İtalyanca, Japonca, Korece, Polonya dili, Portekizce, Romence, Rusça, Slovakça, İspanyolca, İsveççe, Tayland dili, Türkçe, Ukraynaca, Vietnamca

* Pixel Buds: Gerçek zamanlı çeviri için kullanıcıların Google Çeviri uygulamasına erişmesini sağlıyor. Bu sayede farklı dil konuşan kişilerle muhabbet edilmesi sağlanmakta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…

Sualtı ve Hava Taşıtı İletişimi Sağlayan Sistem: TARF

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir sistemde; sualtı sonar sinyalleri, havada bulunan…