Chrome 61‘in piyasaya çıkması, Daydream Sanal Gerçeklik (VR) kullanıcılarının kulaklıklarını kullanarak web sitelerine göz atabilmesi ve WebVR aracılığıyla sanal gerçeklik (VR) deneyimleyebilmesi anlamına geliyor. Yeni Chrome, şirketin Google tarayıcısının en istikrarlı yapısını oluşturuyor.

Chrome ekibi üyesi François Beaufort, haberi Google + ‘da bir yazı ile duyurdu: Yapılan açıklamada;

“… Bu, kullanıcıların sanal gerçeklik (VR)’deki herhangi bir web sitesini görüntülemesine ve etkileşime girmesine, sayfalar arasındaki bağlantıları takip etmesine ve WebVR‘ı destekleyen siteler için 2D ve kapsamlı bir görüntüleme arasında hareket etmesine olanak tanır.”

“Kullanıcılar, bugün Chrome’da herhangi bir siteye gidip daha sonra telefonu Daydream View kulaklığa koyarak bu konuyu deneyebilirler.

Sanal gerçeklik (VR)’de web‘de gezinmenin başlangıcı budur, bizi izlemeye devam edin, daha verilecek çok haber var!” denildi.

Google Şubat ayında Chrome‘da WebVR teknik desteği ekledi. Ancak Chrome 61 güncellemesi, kullanıcıların belirli sanal gerçeklik (VR) özelliklerine sahip olup olmadığına bakılmaksızın web‘deki herhangi bir siteyi ziyaret etmelerini sağlayacak.

 

Kullanıcıların, Daydream uyumlu bir telefon kullanarak Chrome‘daki herhangi bir siteye gitmeleri ve ardından kulaklığın içine koymaları yeterli olacak.

Opera, VR Video Kısayolunu Ekliyor

Opera, VR-web tarayıcısı ile ilgili diğer haberlerde, tek bir açı noktasını çözmeye yönelik çok özel bir özelliği açıkladı. Masaüstü tarayıcısı ile sanal gerçeklik (VR) kulaklık seti arasında çevrimiçi video değiştirirken sıkıntı çeken biri, Geliştirici 49 yapısında tanıtılan özellikten büyük bir memnuniyet duyacaktır.

Yeni özellik, PC‘ye takılı bir kulaklıklı mikrofon seti bulunduğu sürece, tarayıcı herhangi bir videonun üst kısmında bir ‘VR olarak izle’ düğmesi görüntüleyecektir. Bu, videonun normal bir klipte mi yoksa 180 derecelik mi yoksa 360 derecelik video olarak kullanıcının ikisi arasında kolayca geçiş yapmasını sağlar.

Yeni özellik için destek şu anda YouTube, Facebook ve Vimeo için doğrulanmış ancak kulaklık aracılığıyla herhangi bir normal videoyu izlemek mümkün. Bu, artık videoyu indirme, bir sanal gerçeklik (VR) oynatıcı açma ve izlemek için bunu kullanma gereksinimi olmadığı anlamına geliyor.

Bu özellik şu anda HTC Vive, Oculus Rift, OSVR HDK2 ve diğer OpenVR kulaklıklar ile çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

“Overview” İle Güneş Sistemi Etrafında Sanal Bir Tur Atın

Burning Man sanat montajı içerisinde yer alan Apollo programının 50. yıldönümü anısına,…

Sanal Gerçeklik (VR) Fitness Bisikletlerine Yeni Yollar Açtı

Sabit bir bisikletle pedal çevirmek gerçek hayatta yorgunluk: tüm gücünüz ile sürseniz…

Haptik VR Cerrahi Simülasyonlar Geliştiriliyor

Londra’daki Royal Society of Medicine’de başlatılan 2015 yılı komisyon raporuna göre, 5…

20 Bin Yıllık Eserlerde 21.YY Teknolojisi

Müzeler sadece tarihi yönü ile değil, sanal gerçeklik, akıllı cihaz uygulamaları ve…