Google, 2017 yılı ve sonrasında bizim için Google Store’da ne gibi yenilikler yaptı? Google 10. yıl dönümünde yaptığı Google I/O geliştirici konferansı buna yanıt verecek. Geçen ekim ayında konferansın donanım merkezli olacağı yönünde duyurular yapılmıştı. Ancak bunun aksine, I/O çoğunlukla yazılıma ve bu cihazlardan en iyi nasıl yararlanılacağına yöneldi.

Başlangıçta, özetle her yerde (AI ve makine öğrenimi) sayıları özetleme vardı. Bu çok da şaşırtıcı değil. Orada çok sayıda Android cihazı var. Ayrıca Google servislerini kullanarak çok fazla zaman ve bant genişliği harcanıyor.

Rasgele yapılan bir yorumda, Google Gmail‘in yeni özelliğini ” Gmail Gelen Kutusu’nda ve diğer hizmetlerde bir süre için mevcut olan akıllı yanıtlama özelliğinin kullanılabilecek olmasıdır.” cümleleriyle açıkladı.

Şirket birkaç yeni girişimini, “Google.ai, öğrenme sistemlerini, araştırma araçlarını ve daha fazla AI oluşturabilen bir AI da dahil olmak üzere tüm çalışmalarını bilgilendirmek için kapsayan bir yazılım bölümüdür.” şeklinde açıkladı.

Google Lens akıllı karışık gerçeğe olanak tanıyan, metin ve nesne tanıma özelliğini ve yönlendirici seri numaralarınızı görüntülemek için kamerayı kullanabileceğiniz ve otomatik olarak ilgili bağlantıları sağlanarak diğer uygulamalara aktarmak için kullanılan yeni bir tanıma altyapısıdır.

Ve son yenilik olarak, aradığınız bağlamsal zekayı ve aradığınız işlerin bulunmasınıı kolaylaştırmak için getirilen Google Jobs duyuruldu.

Android O

Google mart ayında Android O’nın geliştirici önizlemesini yayınladı. Bununla birlikte bir çok şey sadece birkaç ayda değişebilir.

Bugün Android O’nın resmi sürümü sunuldu. Ayrıca gelişmekte olan pazarlardaki cihazları güçlendirmek için inceltilmiş işletim sistemi ve daha az talepkar bir sürüm olan yeni Android Go da tanıtıldı.

Telefon kullanımınızı düzene sokmak ve hız ve güvenliği artırmak için picture-in-picture, Notification Dots, Smart copy-and-paste ve diğer özellikleri içeren demolar da yayımlandı.

Google Home

Google Asistanı için akıllı hoparlörü olan Google Home, tonlarca yeni özellik sağlıyor.

Push bildirimleri, hands-free ücretsiz çağrı özelliği (yalnızca giden, başlatmak için), Spotify entegrasyonu (SoundCloud ve Deezer’in yanı sıra) ve Bluetooth desteği olarak da bilinen “proaktif yardım” ı kapsayacak.

Görsel Yanıtlar, telefonunuza yönelik talimatlar yada Chromecast de yer alan bir takvim gibi TV’nizde gösterilmek üzere görüntülenecek ilgili bir cihaza gönderilebilir.

Aynı zamanda, TV de konuşmak zorunda kalmadan etkileşim kurmanıza izin vermek için bir yöntemdir.

Ancak sorun hala devam ediyor. Google Home için bugün gördüğümüz şey, Akıllı Home-hub‘ının lideri Amazon Echo ile arasındaki mesafeyi kapatabilecek mi?

Google Yardımcısı ses kontrolü bu platform aşamasına geldiğinden, Android TV daha fazla adım atarsa farklı bir durum oluşabilir.

Google Assistant

Google‘ın Amazon Echo’ya rakib oluşu bir yaşında. İlk donanım ürünü olan Google Home‘un piyasaya sunulduğu tarihten itibaren saymaya başlarsak, bu sayı artacaktır.

Tam şu anda en iyi akıllı ev-asistan planı çok sayıda farklı teknik lehçeleri konuşulması olarak görünüyor. Ancak Google Assistant, kısa süre önce Whirlpool ve GE cihazlarını da destekledi.

Arama ve Google Asistanı, şirketin makine öğrenme sürecinin de gelişmesine yardımcı oluyor.. Artık telefonunuzdan Asistan’a yazabilirsiniz. Çevirilerde size yardımcı olacak ve Google Lens gözüyle (kamera) neyi gösterdiğiniz konusunda sizinle sohbet edebilecektir.

Asistan uygulaması artık iOS‘ta da bulunuyor. Google, Asistan’ı pek çok cihaza getirmek için bir geliştirici kiti yayınladı. Google‘daki işlemler, geliştiricilerin isteklerini (gelen makbuz işlemlerini gerçekleştirebilmek gibi) gerçekleştirmelerini sağlar.

Google Photos

Google size daha fazla fotoğrafı paylaşabilmeniz için öneriler sunuyor. Örneğin fotoğraf paylaşımı için Google Fotoğraflar’a Önerilen Paylaşımları ekleyerek, paylaşılan resimlerin bir özetini eklemenizi istiyor. Bu özellik IOS‘da da çalışabiliyor.

Paylaşılan Kitaplıklar otomatik olarak bir grup insandan fotoğraf kaydediyor ve seçiminize bağlı olarak içeriğe dayalı akıllı kurallar ayarlayabiliyorsunuz. (Örneğin, çocuklarınızın çektiğiniz fotoğraflarını otomatik olarak eşinizle paylaşabiliyorsunuz.)

VR and AR

Google, yeni telefon ortaklarını bir araya getiren Daydream View telefon tabanlı kulaklık setini takiben, telefona ihtiyaç duymayan bir Daydream uyumlu kulaklık (yerleşik izleme özellikli bağımsız ve kablosuz VR kulaklık) duyurusu yaptı. Bu yıl cihazları görebileceğiz.

Ayrıca, GPS’den daha ince bir seviyede kendinizi yerinde bulmak için Project Tango teknolojisini kullanan görsel konumlama servisinde açıklanan konular arasındaydı.

YouTube

Canlı ve önceden kaydedilmiş YouTube 360 videoların akışını yapma olanağı yakında akıllı TV’nizdeki YouTube uygulamasına gelecek.

Canlı akışı yöneten kişiye para atmanıza olanak tanıyan önceden duyurulan Süper Sohbet, şimdi gerçek hayatta kullanılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…

Sualtı ve Hava Taşıtı İletişimi Sağlayan Sistem: TARF

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir sistemde; sualtı sonar sinyalleri, havada bulunan…