Artırılmış gerçeklik (AR) hype yükseliyor. Snapchat ve Instagram filtreleri ile, şirin, yumuşak bir hayvana dönüşebilirsiniz ve dünya, Pokémon Go‘ya bu şekilde aşık olmuştur.

Rakip Apple‘ın gerisinde kalmamak için Google, Android için kendi arttırılmış gerçeklik (AR) işlevselliğini ilan etti. ARCore olarak adlandırılan sistem, herkesin donanım güncellemelerine gerek kalmaksızın arttırılmış gerçeklik (AR) özelliklerini mevcut Android telefonlara getirmesini sağlayacak bir yazılım geliştirme kiti.

Teknolojinin önizlemesi, Google‘ın kendi Pixel ve Samsung Galaxy S8’i için en azından Android‘in Nougat sürümünü çalıştırdıkları sürece kullanıma sunuldu.

Blog sayfasında yapılan açıklamada “Önizleme sonunda 100 milyon cihaz hedefliyoruz,” cümlesi yer aldı. Hattın aşağısında LG, Asus, Huawei ve daha pek çok cihaz da olacak. Firma, arttırılmış gerçeklik (AR) sayfasında teknolojinin neler yapabileceğini gösteren bir deney ekledi.

Google, ARCOre‘nin Tango‘daki çalışmalarından esinlendiğini söylüyor. 2015 yılında tanıtılan Tango, uyumlu cihazlara sahip kişilerin bir kamerayı bir nesneye yönlendirerek dünyanın ayrıntılı 3D haritalarını oluşturmalarına izin veriyor. Lenovo PHAB2 Pro, piyasaya çıkan ilk Tango telefonu oldu.

ARCOre ARKit Ve Daha Fazlası

ARCore ile Google hareket izlemesi, çevreci anlayış ve ışık tahmini olmak üzere üç şeye odaklandıklarını belirtti.

Bunlar, bir telefon kamerasının bir odadaki özellik noktalarını algılayabilmesini, arttırılmış gerçeklik (AR) nesnelerinin yerleştirilebildiği yatay yüzeyleri almasını ve aydınlatma koşullarını yorumlayarak sanal nesnelerin doğru şekilde aydınlatılmasını sağlayacaktır. Kod, Java / OpenGL, Birlik ve Gerçekdışı ile çalışır.

Google‘ın artırılmış gerçeklik geçişi oldukça iyi. Bu yıl yaptığı geliştirici konferansında firma, telefonların insanların nerede olduklarını anlamalarına yardımcı olan yeni bir görsel konumlandırma hizmeti üzerinde çalıştığını söyledi. Bu, cihazın kamerasının önünde hangi nesnelerin bulunduğunu algılayarak elde edilebilir.

Apple‘ın iOS 11‘i bu yıl halka açık hale getirildiğinde ARKit‘i kullanıcılara sunacaktır. Haziran ayında düzenlenen Dünya Çapında Geliştirici Konferansı’nda açıklanan ARKit, iPhone ve iPad geliştiricilerin gerçek zamanlı olarak dijital yer paylaşımlarını birleştiren deneyimler yaratmalarını sağlıyor.

Bugüne kadar yayınlanan ARKit deneyleri arasında, boyutlararası portallar oluşturma, yemek tabloları üzerine önizleme olarak yerleştirilmesi ve SpaceX‘in roketlerinden birini arka bahçenizde bulma becerisi bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

AI; doktorların COVID-19 salgını sırasında yoğun bakım yataklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19…

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir…

AI’ye Karanlıkta Renkleri Tanımlamayı Öğretmek

California Üniversitesi‘ndeki bir araştırma ekibi, karanlıkta sınırlı renk görüşü sağlamak için derin…