Amazon ve Google‘ın kendi yolu olan quadcopter teslimat araçları için sıradan hale gelse de, bu durum yoğun bir gökyüzü trafiğine yol açabilir. Bu sorunu çözebilmek için Project Wing‘in de aralarında bulunduğu Alphabet ortak Şirketi bir dizi şirket ve kurum Drone için hava trafik kontrol sistemleri üzerinde çalışıyor.

Project Wing’in kurucusu James Burgess, basında yayınlanan yazıda, NASA ve Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından düzenlenen bir dizi testte şirketin bir prototip Drone kontrolü sistemi kurduğunu açıkladı.

Yazılım, destek için bir takım Google sistemlerini kullanıyor (Google Haritalar “dünyanın ayrıntılı bir anlayışının oluşturulmasına ve şirketin bulut hizmetinin işlem gücü sağlamasına” yardımcı oldu).

Proje Wing test edildi.

Çoklu UAS [insansız uçak sistemleri] karmaşık uçuş yollarını başarılı bir şekilde yönetebildi. Aynı zamanda, “hava yollarının havada çarpışmaları önlemek anında ayarlanabildi.

Drone Hava Trafik Kontrol Sistemi

Burgess “Bu, birçok UAS operatörünün birlikte güvenli bir şekilde uçabileceği geleceğin yolunu açan önemli bir adımdır. Ayrıca, tek bir operatörün ( bir kişi ya da organizasyonun ) aynı anda birden fazla uçakta uçmasını da mümkün kılar.” diye yazdı.

Project Wing’in yazılımı, çarpmaları önlemek için uçuş yollarını aynı anda ayarlayarak aynı anda birden fazla drone kontrol edebilir.

Şirket, birkaç yıl içerisinde Wing ve diğer firmaların binlerce uçağı filosuna sahip olacağını öngörüyor. Bununla birlikte, bu ilk testler karşılaştırıldığında çok sınırlıydı.(Hava üflemesini sadece üç Kanatlı Silah kullanarak, ikisi Intel’den, diğeri de DJI kullanarak organize ettiler.

Kanatlı uçaklar, paketleri toplama ve teslim etme görevine, diğer üçü “otomatik arama ve kurtarma misyonları” yürütüyorlardı.)

Drone hava trafik kontrolü henüz emekleme aşamasındadır. Bu sistemlerin yüzlerce uçakla çalışacak kadar güçlü olabilmesi için yapılması gereken çok iş var. Fakat bu gelecek için umut verici bir adımdır.

Sonuç olarak Google için kârlı bir girişim olmaya son verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…

Sualtı ve Hava Taşıtı İletişimi Sağlayan Sistem: TARF

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir sistemde; sualtı sonar sinyalleri, havada bulunan…