Bilgisayar bilimi, hızla değişen dünyamızda insanların kariyerlerinde gittikçe önem kazanıyor. Ancak, fiziksel ve zihinsel zorluklar yüzünden hiç kimsenin bu alanda geri kalmaması oldukça önemli.

Microsoft bunu düşünerek, bir programlama dili ve pod diye adlandırılan ve görsel bozuklukları olan çocuklara kodlama konseptlerini öğretmek, sesler, hikayeler, şiirler ve şarkılar yapmak için kullanılabilen, büyük renkli oyuncaklardan oluşan Project Torino sistemi geliştirdi.

Microsoft

Fikir, yedi ila on yaşlarındaki çocuklara bildik hesaplama düşüncesini kazandırmaya ve bilgisayar bilimlerinde birikime sahip olan öğretmenlerin, bu yönde rehberlik etmesine yardımcı olmaktadır.
Çocuklar, kapsüller ile oynarken öğrenmeye ek olarak, oluşturduğu kodlamayı fiziksel sistemle metin tabanlı bir koda aktarmak ve projelerini ilerletmek için, bu uygulamayı kullanabilirler.
Microsoft, Project Torino’nun İngiltere’de yaklaşık bir düzine genç öğrenciyle yakın işbirliği içinde tasarlandığını ve onlardan bu aşamaya gelebilecek geri bildirimleri içerdiğini söylüyor.

Microsoft Cambridge Araştırma Laboratuvarında Kıdemli Araştırmacı Nicolas Villar’ın Ekibi; başlangıçta, sınırlı görüşlü çocukların; onlara daha çok rengin yardımcı olabileceğini söyleyinceye kadar hepsini beyaz olarak oluşturmuşlardı.

Projenin amacı; çocukların, elektronik sistem olmasına rağmen onlara gerçek anlamda fiziksel olarak dokunabilecekleri ve gelecekte de geliştirebilecekleri, beyinlerini tüm yaşamları boyunca meşgul edecek bir uğraş olmasıdır.

Körlükten muzdarip 285 milyon kişinin hayata dönmesini umut edeceğimiz akıllıca bir fikir. Microsoft, Project Torino’yu bu sonbahardan itibaren beta denemesinde 100 çocuğa ulaştırmak için Birleşik Krallık’taki Royal National Institute for the Blind ile birlikte çalışıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

AI; doktorların COVID-19 salgını sırasında yoğun bakım yataklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19…

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir…

İstatistik Öğrenme Kaygısına Çözüm Olan “Ağ Bilim Tekniği”

Araştırmalar, üniversite öğrencilerinin yüzde 80’inin bir tür istatistik kaygısı yaşadıklarını gösteriyor. Psikoloji…