vrscout

“Görmeyenler İçin Gerçeklik Güçleri Arttırılmış Bilişsel Asistan” isimli yeni bir yayında, Arttırılımış Gerçeklik kullanma fikrini ortaya atan Caltech araştırmacılarının, bilgisayar algoritmaları ile yeni ve alışılmamış konumlarda gezinme konusunda yardımcı olmak konulu çalışması anlatılmaktadır. Caltech araştırmacılarının bu çalışmasında; gerçek dünyadaki nesnelerin, bir odaya girerken kullanıcıya “kendilerini duyurmalarını” sağladığı anlatılmaktadır.

Markus Meister, Yang Liu ve USC araştırmacısı Noelle Stiles’den oluşan ekip, Microsoft HoloLens’in gerçek dünyada dijital bir ağ oluşturma yeteneğini kullanmıştı. Ekip bu sayede Bilişsel Artırılmış Gerçeklik Asistanı (CARA) adı verilen benzersiz bir yazılım kullanarak, bilgileri ses mesajlarına dönüştürebildi. Her bir nesneyi, kulaklık takıldığında duyulabilecek bir “sese” dönüştürdüler.

CARA aracılığıyla HoloLens, çevrenizdeki nesneleri algılayacak ve ardından nesnenin sizi çağırmasını sağlayarak sizi bilgilendirmek için uzaysallaştırılmış sesi kullanacaktır. Nesne solda ise, ses AR kulaklık setinin sol tarafından gelecektir, sağdaki herhangi bir nesne kulaklığın sağ tarafından size doğru konuşacaktır. Sesin perdesi, nesneden ne kadar uzak olduğunuza bağlı olarak değişecektir; Nesne ne kadar yakın olursa, ses perdesi o kadar yüksek olacaktır.

Kullanıcıyı çok fazla bilgi bombardımanına uğratmamak için, Caltech ekibi deneyimi basitleştirecek birkaç mod geliştirdi. Bunlardan birisi kullanıcının belirli bir nesneyi başka bir nesneye yönlendirebileceği ve nesnenin ne olduğunu söylediği “Spotlight Modu”. Bir diğeri ise odadaki nesnelerin CARA tarafından tarandığı ve her bir öğenin soldan sağa doğru gittiğini bildirdiği “Tarama Modu” olarak adlandırıldı.

Üçüncü mod, “Hedef Modu”, kullanıcının çevrede gezinmesine yardımcı olacak bir odada herhangi bir nesneyi kullanmasına izin vermektedir. Bu yaklaşım, bir müzedeki bir ses rehberine benzer, ancak sanatla ilgili bilgi yerine çevreniz hakkında bilgi almaktasınız. Bu uygulama bir tür ses radarı olarak adlandırılabilir.

Caltech’in denemeleri sırasında, görmeyen 7 kişi, HoloLens’i kullanarak, Liu’nun ikinci kat ofisine gitmeye çalıştı. Uygulama kullanımı başlangıcında, AR kulaklıklı mikrofon seti takıldıktan sonra, navigasyonun başladığını belirten bir mesaj yer aldı ve ardından “Beni takip et” komutu ile devam etti.

Yasal olarak görme engelli olmayan fakat gözlüksüz olarak araba kullanamayan ya da çalışamayan bir kişi olan Tommy Marcellus; “Bu teknoloji, benim için ek bir bağımsızlık ve güvenlik sağlayarak kaldırıma çıkmak gibi zor bir şeyi basit hale getiriyor. Artık yasal olarak görme engelli olmanın nasıl bir şey olduğunu hatırlamıyorum.”

Marcellus, AR’nin, görme engelli birçok kişinin hala kullandığı bastonun yerine geçebileceğine inanıyor.

Caltech’in çalışmaları pek çok test gerektiriyor. Testin bir sonraki aşaması, HoloLens ve CARA’nın alışveriş merkezleri, mağazalar ve eğlence parkları gibi sürekli olarak hareket eden ve değişen devasa bir grup insanla daha geniş kamusal alanlarda nasıl çalıştıklarının incelenmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

“Overview” İle Güneş Sistemi Etrafında Sanal Bir Tur Atın

Burning Man sanat montajı içerisinde yer alan Apollo programının 50. yıldönümü anısına,…

Sanal Gerçeklik (VR) Fitness Bisikletlerine Yeni Yollar Açtı

Sabit bir bisikletle pedal çevirmek gerçek hayatta yorgunluk: tüm gücünüz ile sürseniz…

20 Bin Yıllık Eserlerde 21.YY Teknolojisi

Müzeler sadece tarihi yönü ile değil, sanal gerçeklik, akıllı cihaz uygulamaları ve…

Haptik VR Cerrahi Simülasyonlar Geliştiriliyor

Londra’daki Royal Society of Medicine’de başlatılan 2015 yılı komisyon raporuna göre, 5…