Kendin yap (DIY) aşıları yolda olabilir. Yetişkinlerde yapılan ilk testte, mikroneedle‘ların eritilmesi ile geliştirilen bir Band-Aid benzeri yama güvenli etkili bir şekilde influenza aşısı dozunu iletti.

Araştırmacılar, 27 Haziran’da Lancet’te çevrimiçi olarak yayınlanan raporda, bu mikroneedle yamayı kullanan kişilerin grip aşılarına benzer bir bağışıklık tepkisi olduğunu belirttiler.

Ve neredeyse tüm kullanıcılar deneyimi ağrısız olarak nitelendirdi.

Yama, güvenli iğne atılmasını ortadan kaldırarak oda sıcaklığında en az bir yıl stabil olduğundan, diğer aşıların aksine soğutma gerektirmez. Dolayısıyla, yama eczane raflarına girdiğinde aşılamayı bir doktor ziyareti olamadan aşı olabileceğiz.

Araştırmacılar, Birleşik Devletler’deki aşı oranlarını muhtemelen iyileştirmenin yanı sıra, bu yamayı gelişmekte olan ülkelere aşı olarak sunmayı da kolaylaştırabilecek.

Baltimore Maryland Tıp Okulu’nda bir aşı uzmanı olan Myron Levine, yama ile ilgili testlerin henüz yapılmadığını belirtti. Levine aşı çalışmaları için “ne harika bir başlangıç” diyor. “Bir iğne ve şırınga hakkında endişelenmeme fikrini seviyorum.”

Yamanın bir tarafı normal bir bandaja benziyor. Diğer tarafı ise, polivinil alkol, şeker ve aşıdan oluşuyor. Ayrıca her biri yarım milimetreden biraz daha uzun, 100 adet konik şeklinde mikro deliklerden oluşan küçük bir dizi bulunuyor.

Bilek arkasına itildiğinde, mikro iğneler cildin dış tabakasına nüfuz eder ve çözülür. Atlanta Georgia Teknoloji Enstitüsünde yazar ve kimya mühendisi olan Mark Prausnitz, yamanın “cilde basit bir bandaj yapıştırmaya benzediğini” söyledi.

Araştırmacılar, 2014-2015 döneminden beri aşı olmamış 100 sağlıklı erişkin üzerinde yamayı test ettiler. Katılımcılar ya bir aşı oldu yada kendi kendine bir yama uyguladı.

Aşı nasıl yapılırsa yapılsın katılımcılar bulantı, yorgunluk veya baş ağrısı gibi hafif yan etkilere maruz kalmışlardır. Aşı olanlar, enjeksiyon yerinde ağrı bildirirken, mikroneedle yaması kullananlar bir kaşıntı tarif ettiler.

Yama kullanılabilir hale gelirse, kullanım kolaylığı sayesinde ABD aşı oranlarını artırabilir. 2014-2015 yılllarında yetişkinlerin yalnızca yüzde 43’ü grip karşısında aşı yaptırmıştır. Ayrıca, bu yöntem sınırlı kaynaklara sahip ülkelerde ve az eğitimli personelde kitlesel aşı kampanyalarında yardımcı olabilir.

Praiusnitz, çocuk felcini yok etme çabalarına yardımcı olmak amacıyla, polio aşısı olan bir yamalı hastada test yapılması planlandığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…