Stres, sağlıksız beslenme, ilaç kullanımı, yaşlılık ve genetik faktörler gibi nedenlerden dolayı yetişkin bireylerin, yüzde doksanında saç dökülmesi yaşanıyor. Saç dökülmesi; genellikle erkeklerde alın bölgesinde genişleme ve tepede kellik, kadınlarda ise alında genişleme ve saçlarda seyrekleşme şeklinde görülüyor. İlk kez ülkemizde uygulanan gübreleme ve çapalama tekniği ile acılı saç ekimi işlemleri sona eriyor. Bu yöntem, saçlarda aşırı dökülme ve seyrekleşmeye doğal ve kalıcı çözüm sunuyor.

Birçok yöntemi bir arada uygulayarak, kokteyl bir tedavi geliştiren Uzm. Dr. Kamil Teker, Kombine Tamamlayıcı Tıp alanındaki klinik uygulamalarla, saç dökülmelerinde azalmanın yüzde doksana vardığını belirtti. Dr. Kamil Teker şöyle konuştu:Saçlı deride ortalama 100.000 saç bulunur. Normalde, erişkinde günde tarama, yıkanma veya çekmeye bağlı olarak 50-100 adet saç teli dökülür. Yaygın bir saç kaybının klinik olarak gözlenebilmesi için saçların en az % 25’inin kayba uğramış olması gereklidir. Kişideki günlük kıl kaybı cinsiyet, ırk, yaş ve muhtemelen genetik faktörlere bağlı olarak değişir. Saç dökülmesinin değerlendirilmesi hastanın şikayetine dayanılarak, basit çekme testiyle ve saç diplerini inceleyen trikogram araç ile yapılabilir. Basit çekme testiyle, her alanda 3-5 tel saçın gelmesi, belirgin bir saç seyrelmesi gözlenmemesine rağmen, dökülmenin var olduğunu doğrular. Yaşlanmaya bağlı 40-50 yaş grubunda aşırı saç dökülmesi gelişmektedir. Özellikle kadın ve erkeklerde alın ve kafa tepesinde kellik tablosuna varmaktadır. Yıllar içinde yaşlanmaya bağlı gelişen aşırı saç kaybının ana sebebi saç teli kökündeki sinir duyusu eksikliğidir. Kafa bölgesindeki yumuşak dokuda gelişen kireçlenme nedeniyle sinir duyusu zayıflamaktadır. Sinir duyusundaki zayıflama nedeniyle yumuşak dokudaki kan ve lenf dolaşımı azalmaktadır. Saç köklerindeki hücrelerde beslenme ve bakım eksikliği nedeniyle saç telleri aşırı dökülmeye başlamaktadır. Kombine tamamlayıcı tıp tekniği ile kafa derisindeki sinir duyusu verimli ve yeterli seviyeye çıkartılır. Sinir duyusunun normal seviyeye çıkması ile beraber derideki kan ve lenf dolaşımı yeterli miktara erişir. Saç köklerinin yeterli beslenmesi ve bakımının sağlanması ile saç dökülmesi normal seviyeye iner. Tedavi süreci ve sonrası yeni saç telleri gelişebilmektedir. Saç tellerinin sıklığında artma ile saç seyrekliği iyileşmektedir.

Saç ektirmek tek çözüm değil
Tamamen kelliğe varan tablolarda saç ektirmenin tek çözüm olduğunu kabul eden Uzm. Dr. Kamil Teker, yetişkin bireylerin genel sorunu olan saçlarda aşırı dökülme ve seyrekleşmenin tedavisinde birçok yöntemin kullanıldığını söyledi. Kendi uyguladıkları yöntem dışındaki yöntemlerin sararmış ve kurumakta olan tarlayı geçici sulama yöntemleri ile sulamaya benzediğini, bu nedenle sonuçların yetersiz kaldığını ve geçici düzelme sağladığını ifade etti. Oysa kendi yöntemlerinin tarlaya gelen suyollarını temizlemek ve suyun akım miktarını arttırmak ve saç derisine uyguladıkları, çapalama ve gübreleme benzeri, doğal kokteyl kombine uygulamalarla tarlayı yeşerttiklerini ve bu nedenle hem daha verimli hem daha doğal ve hem de daha kalıcı çözüm sağladıklarını söyledi.

Ne kadar sürüyor?
Kombine tamamlayıcı tıp tekniği uygulamaları ile saç dökülmesinin ana sebebini düzeltmek suretiyle iyi ve kalıcı sonuç aldıklarını söyleyen Uzm. Dr. Kamil Teker; seans sayısının kişinin yaşı esas alınarak belirlendiğini dile getirdi. 20-40 yaş için 6-8 seans ve 45-60 yaş arası için 10-12 seans uygulama ile yüzde seksen başarı sağlandığını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Tüm Makaleler

Zaman Makinası Gerçek Oldu

Gelişen teknoloji sayesinde güzellik uğruna ameliyat olmayı tercih etmeyen kişiler için daha…

Samsung Galaxy Deneyiminin Merkezinde Yer Alan Yeni Nesil Akıllı Telefonlarını Tanıttı

Samsung Electronics, Galaxy ürün ailesinin en yeni üyeleri Samsung Galaxy S7 ve…

İnsülinden Korkmayın

Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya…