Araştırmacılar, su buharı emebilen ve en temiz enerji kaynağı olan hidrojeni oluşturabilen bir güneş enerjili boya geliştirdiler.

Boya, nemi emmek ve gıda, ilaç ve elektronik ürünlerini taze ve kuru tutmak için poşetlerde kullanılan silika jel gibi davranan yeni geliştirilmiş bir bileşim içeriyor.

Ancak silika jelin aksine, sentetik molibden-sülfür, yarı iletken gibi davranır ve su moleküllerinin hidrojen ve oksijene ayrılabilmesini sağlar.

RMIT Üniversitesi’nden araştırma görevlisi Dr. Torben Daeneke, “Bileşiğin titanyum oksit partikülleri ile karıştırılmasının, güneş enerjisinden ve nemli havadan hidrojen akaryakıt üreten güneş ışığı emici bir boyaya neden olduğunu bulduk.”

Titanyum oksit, duvar boyalarında yaygın olarak kullanılan beyaz bir pigmenttir. Yani yeni malzemenin basit bir şekilde eklenmesiyle bir tuğla duvarın enerji toplaması ve yakıt üretim gayrimenkulüne dönüştürülmesi sağlanabilir.”

“Yeni geliştirdiğimiz malzemenin geniş avantajları var. Sistemi beslemek için temiz ya da filtrelenmiş suya ihtiyaç yoktur. Havada su buharı bulunan herhangi bir yerde, hatta sudan uzaktaki alanlar da da yakıt üretebilir.” dedi.

Daeneke’nin meslektaşı, Profesör Kourosh Kalantar-zadeh, hidrojenin en temiz enerji kaynağı ve fosil yakıtlara alternatif olarak yakıt hücrelerinde ve konvansiyonel yanma motorlarında kullanılabileceğini söyledi.

“Bu sistem aynı zamanda okyanus yakınlarında çok kuru fakat sıcak iklimlerde de kullanılabilir. Deniz suyu sıcak güneş ışığı ile buharlaştırılır ve daha sonra buhar üreterek yakıt elde edilir.”

Projesör Kourosh Kalantar-Zadeh, “Bu olağanüstü bir konsepttir. Havadaki sudan ve güneşten gelen yakıt.” diyerek konuyu özetledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Atık Plastiklerin, Yüksek Değerli Malzemelere Dönüştürülmesi

ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı’ndaki (NREL) araştırmacılar; atık plastiklerin geri…

Güneş Hasadının Binaların Yan Tarafına Dahil Edilmesi, Enerji Sürdürülebilirliğini Artırabilir

İnşaatçılar; Güneş hasatını bir binanın dış kenarına dahil edebilirlerse, yapının ihtiyaç duyacağı…

“Nesnelerin İnterneti” için Fotovoltaik Motorlu Sensörler

RFID tabanlı cihazlar iç ve dış aydınlatma koşullarında çalışır ve daha uzak…

Microgrids ve Blockchain İle Enerji Geleceği Güçlenecek

Enerji üretiminde bir devrime hazırlanılıyor. Milyonlarca insanın elektrik ihtiyacının bir avuç mikro…