Yeşil Enerji

Güneş Hasadının Binaların Yan Tarafına Dahil Edilmesi, Enerji Sürdürülebilirliğini Artırabilir

0

İnşaatçılar; Güneş hasatını bir binanın dış kenarına dahil edebilirlerse, yapının ihtiyaç duyacağı şebekeden gelen enerji miktarı önemli ölçüde azalabilir.

 Yakın zamanda Renewable Energy’de yayınlanan araştırmada; mekanik, havacılık ve nükleer mühendislik profesörü Diana-Andra Borca-Tasciuc liderliğindeki Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nden araştırmacı ekip; kama şeklindeki Işıldayan Güneş Yoğunlaştırıcılarının (LSC’ler) potansiyelini gösterdi.  Bu verimli modüler güneş enerjisi üniteleri, bir binanın yan tarafına kolayca asılabilir.

 Bu çalışmada dikkate alınan LSC’ler; LED’lerde kullanılanlara benzer şekilde, arkada bir fotoluminesan parçacık filmi olan şeffaf plastikten yapılmıştır.  LSC’nin daha büyük kenarına monte edilen güneş pilleri; güneşten yakalanan enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür.  Bu cihazların güneş ışığını yakalama ve yoğunlaştırma yolu, bir güneş hücresi içindeki her bir yüzey alanı birimi tarafından üretilen gücü artırır.

 Şimdiye kadar, bu benzersiz şekil ve yapı sadece teoride umut vaat ediyordu.  Bu araştırmada, ekip bu adımı bir adım daha ileri götürdü ve bu LSC’lerin laboratuvar içinde nasıl çalışabileceğini test etti.  Araştırmacılar ayrıca, LSC’lerin duvarlara asılması durumunda yıllık enerji üretimini tahmin etmek için sahadan gelen ışık verilerini kullandılar.  Albany, New York ve Phoenix, Arizona’dan elde edilen verilere dayanarak, bu cihazlar için tahmin edilen yıllık enerji üretimi, her ikisi de dikey olarak monte edildiğinde güneş panelleri tarafından üretilen yıllık enerjiden % 40’a kadar daha fazlaydı.

 Araştırmacı Borca-Tasciuc: “Bu teknolojinin güneş panellerinin yerini alması amaçlanmasa da, yapılı çevrede güneş enerjisini verimli bir şekilde toplama kapasitemizi genişletiyor. Bir güneş panelinin de performans göstermediği dikey duvar uygulamaları için iyi çalışıyor.”

 Rensselaer’da Makine Mühendisliği Araştırmacı Duncan Smith: “Dünya karbon nötrlüğüne geçiş yaparken, güneş enerjisi hasadı için dikey yüzeylerin etkili bir şekilde kullanılması güneş enerjisi endüstrisi için bir gereklilik olacaktır. Özellikle kentsel ortamlarda, uzun binaların çatı alanı genellikle HVAC ekipmanlarına ayrılmıştır ve güneş paneli kurulumları için kullanılamaz. Ancak aynı binalarda duvarlarda fazladan yer vardır.”

 Ekip şimdi LSC’nin şeklini optimize etmek istiyor ve cihaza giren ışığı daha verimli bir şekilde yakalamak ve korumak için yüzey özelliklerini tasarlayabilme yollarını araştırıyor.

Spread the love

Microswimmer (Mikroyüzücü) Tıbbi Robotları ile İnsan Bağışıklık Sistemi Arasındaki Etkileşimler

Previous article

Koku Tanıma Özelliklerine Sahip Esnek Cihazlar Oluşturmak İçin Bir Makine Öğrenimi İşleme Motoru

Next article

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up