Jeomanyetik olarak oluşturulan Akıntılar veya GIC’ler, jeomanyetik fırtınalar sonucu ortaya çıkabilir. Bir yeryüzü hava olayıdır ki, bu da manyetik alanın, gelen manyetik güneş materyali tarafından sarsıldığı bir durumdur. Hızlı değişen manyetik alanlar, Elektromanyetik İndüksiyon adı verilen bir süreçle GIC’ler yaratır. GIC’ler demiryolu rayları, yer altı boru hatları ve elektrik hatları vasıtasıyla akabilir.
NASA uzun zamandır, indüklenmiş elektrik akımlarının güç sistemlerimizi kesintiye uğratma potansiyelinin araştırılması da dahil olmak üzere, uzay havası bilimini anlamada lider olmuştur.
Güneş’te kopan fırtınalar, jeomanyetik olarak indüklenen akımlar veya GIC’ler adı verilen durum aracılığıyla elektrik hatlarımızı, demiryolu sistemlerini ve yeraltı boru hatlarımızı etkileyebilir. Güneş, düzenli olarak, Güneş Rüzgârı adı verilen, sürekli bir manyetik güneş enerjisi akışını, bunun yanında, Koronal Kütle Atıkları olarak adlandırılan, güneş manyetik bulutlarını serbest bırakır. Bu materyal, Dünya’nın manyetik alanı ile etkileşime girerek, geçici değişikliğe neden olur. Manyetik alana yapılan bu geçici değişim (GIC’ler), Dünya yüzeyinin hemen altında elektrik akımları yaratabilir. Yeraltı boru hatları, demiryolları ve elektrik hatları gibi Dünya’nın yüzeyinin altında bulunan uzun, ince, metal yapılar; bu akımlar için dev kablo görevi görerek, elektriğin yerden uzun mesafelere akmasına neden olabilir. Bu elektrik akımı her üç yapı için de sorunlara neden olabilir ve elektrik akımının miktarını kontrol etmede anahtar olan, güç sistemlerini yönetmek zorlaşabilir. Aşırı koşullar altında, GIC’ler geçici karartmalara neden olabilir.

Goddard Merkezli Uzay Hava Araştırmaları Topluluk Eşgüdümlü Modelleme Merkezi Üyesi Pulckinen ” jeomanyetik fırtınalar ile demiryolu sinyalizasyon sistemlerinin hatalı çalışması arasında pozitif bir ilişki bulduklarını” söyledi.
Bunun nedeni, genellikle yollar arasındaki kavşaklarda; trafiği kontrol eden demiryolu sinyalleri, otomatik bir kapalı / açık devre sistemi üzerinde çalışıyor olmasıdır. Bir trenin metal tekerlekleri sinyalin yakınında bulunuyorsa, elektrik devresini kapatarak, elektrik akımının sinyale akmasına ve onu açmasına izin verir.
Pulkkinen “Jeomanyetik olarak indüklenen akımlar, çevrimi kapatabilir ve sistem, orada olmadığı halde; bir tren bulunduğunu işaret eder.”
Benzer şekilde, petrol boru hatlarında oluşan yanlış alarmlar, operatörlerin zarar görmemiş veya arızalı olmayan boru hatlarını denetlemesine yol açabilir.

Living with a Star: NASA and Partners Survey Space Weather Science ile ilgili görsel sonucu

Güç sistemlerinde, güçlü bir uzay hava durumu olayında GIC’ler; voltaj çökmesi denilen şeylere neden olabilir. Gerilim çöküşü, bir güç sisteminin bir bölümünün voltajının sıfıra düştüğü, geçici bir durumdur. Akımın ilerlemesi için voltaj gerekliliği nedeniyle, voltaj çökmesi, etkilenen bölgelerde kesintilere neden olabilir.
Gerilim çökmesinin neden olduğu karartmalar nakliye, sağlık bakımı ve ticaret üzerinde büyük etkilere sahip olsa da, GIC’lerin güç sistemlerinin büyük bölümlerine kalıcı hasar vermeleri pek muhtemel değildir.
Pulkkinen, “Sürekli trafo hasarının oluşması için, trafo boyunca GIC’lerin sürekli üst seviyelerde olması gerekiyor. GIC’ler çok daha gürültülü ve kısa ömürlü olma eğilimi gösterir, bu nedenle transformatörlerin yaygın fiziksel hasarları büyük fırtınalarda bile pek olası değildir. ”
Bilim insanları, grup üyeleriyle, GIC bilimi ve hazırlık konusunda, daha önceki çalışmalarında, elektrik şirketlerinin elektrik kesilmelerine karşı korunması için yeni standartlar oluşturmak için çalıştı.

Federal Enerji Düzenleme Komisyonu (FERC), enerji şirketlerinin potansiyel GIC aksaklıklarını değerlendirip hazırlamasını gerektiren yeni standartlar yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…