Robotik

HAL: RoboCop Benzeri Bir Dış İskelet

0

Florida’daki Brooks Rehabilitasyon, düşük vücut felci olan kişilerin Cyberdyne’nin yeni robot dış iskeleti (exoskeleton) olanHybrid Assistive Limb(HAL) yardımıyla tekrar yürümeyi öğrenmelerine yardımcı oluyor .

IEEE Spektrumu’nagöre, kullanıcıların ağırlıklarını değiştirirken, onları otomatik olarak ileri doğru yönlendiren yardımcı exoskeletonların aksine HAL; hastaların hareket etmeye çalıştığı belirli kasların hareketlerini algılar ve onlara destek verir . Örneğin, IEEE Spectrum’un haberine çıkan engelli Danny Bal; bir araba kazası sonucu bacaklarındaki tüm işlevi kaybetti. HAL uygulamasını kullanan 18 hastadan biri olan Bal için 60 seanslık bir program geliştirildi. bu şekilde HAL; Bal’ın nasıl yürüyeceğini tayin ediyor. HAL uygulaması; 2019 yılında adı henüz duyulmamış beş hastanede kullanılmaya başlanacak.

Nitty-Gritty*

 

HAL, kişinin bacağının arkasındaki elektrotlardan sinir sinyallerini alarak, nasıl yürümeye çalıştığını belirler. Bu sinyali analiz eder ve o kişinin beyninin bacaklarına; nereye gitmesini söylemeye çalıştığını belirler. Normalde, yardımcı bir exoskeleton; önceden tanımlanmış bir yürüyüşe, sadece adım atarken yardımcı olur. Bunun aksine HAL daha akışkandır; sadece bacakların beynin istediği noktaya ulaşmasına yardımcı olur.

Dış iskeletin (exoskeleton) direk harekete rehberlik ettiği için; kullanıcının beyni bir adım atmanın nasıl bir his verdiğini öğrenebilir. Araştırmacılar, bazı sinir sinyallerinin, (yaralanmaları ve sakatlanmaları aşıp) direk bacaklara ulaştığı sürece; bu geri bildirimin insanların sonunda HAL’ın yardımı olmadan dolaşmayı öğrenmelerine yardımcı olabileceğini söylüyor.

* Nitty-Gritty. Bir konunun veya durumun en önemli yönleri veya pratik detayları.

Spread the love

Minik Uydular, Dev Teleskoplar için “Rehber Yıldız” Olabilir

Previous article

Mühendisler; Solunabilir Bir mRNA Şekli Yaratıyor

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up