Futurism

Florida’daki Brooks Rehabilitasyon, düşük vücut felci olan kişilerin Cyberdyne’nin yeni robot dış iskeleti (exoskeleton) olanHybrid Assistive Limb(HAL) yardımıyla tekrar yürümeyi öğrenmelerine yardımcı oluyor .

IEEE Spektrumu’nagöre, kullanıcıların ağırlıklarını değiştirirken, onları otomatik olarak ileri doğru yönlendiren yardımcı exoskeletonların aksine HAL; hastaların hareket etmeye çalıştığı belirli kasların hareketlerini algılar ve onlara destek verir . Örneğin, IEEE Spectrum’un haberine çıkan engelli Danny Bal; bir araba kazası sonucu bacaklarındaki tüm işlevi kaybetti. HAL uygulamasını kullanan 18 hastadan biri olan Bal için 60 seanslık bir program geliştirildi. bu şekilde HAL; Bal’ın nasıl yürüyeceğini tayin ediyor. HAL uygulaması; 2019 yılında adı henüz duyulmamış beş hastanede kullanılmaya başlanacak.

Nitty-Gritty*

 

HAL, kişinin bacağının arkasındaki elektrotlardan sinir sinyallerini alarak, nasıl yürümeye çalıştığını belirler. Bu sinyali analiz eder ve o kişinin beyninin bacaklarına; nereye gitmesini söylemeye çalıştığını belirler. Normalde, yardımcı bir exoskeleton; önceden tanımlanmış bir yürüyüşe, sadece adım atarken yardımcı olur. Bunun aksine HAL daha akışkandır; sadece bacakların beynin istediği noktaya ulaşmasına yardımcı olur.

Dış iskeletin (exoskeleton) direk harekete rehberlik ettiği için; kullanıcının beyni bir adım atmanın nasıl bir his verdiğini öğrenebilir. Araştırmacılar, bazı sinir sinyallerinin, (yaralanmaları ve sakatlanmaları aşıp) direk bacaklara ulaştığı sürece; bu geri bildirimin insanların sonunda HAL’ın yardımı olmadan dolaşmayı öğrenmelerine yardımcı olabileceğini söylüyor.

* Nitty-Gritty. Bir konunun veya durumun en önemli yönleri veya pratik detayları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Boston Dynamics Robotundan Mick Jagger Taklidi

Boston Dynamics’in ünlü robotu Spot, Mick Jagger’ın Start Me Up parçası için…

Mühendisler; Arama ve Kurtarma Robotları Tasarımlarında Yılanlardan İlham Alıyor

Yılanlar, dayanılmaz sıcak çöllerden yemyeşil tropik ormanlara kadar her gün ağaç, kaya…

Yeni Radar Kral Tutankamon’un Lahitindeki Gizli Odaların Yol Haritasını Çıkardı.

Kral Tutankamon’un resimli duvarlar ardındaki gizli odalarının bulunması amacıyla yapılan araştırma kapsamında…