Kalbiniz hızla çarpıyor, koşuyorsunuz. İnsanlar sizi izlerken çantanız sırtınıza çarpıyor. Grubun geri kalanının hala arka da olduğundan emin olmak için sürekli geriye bakıyorsunuz.Uçağınızı kaçırırsanız neler olabilir listesi zihninizde çoğalmaya başlıyor. Neden yarım saat önce çıkmadık?

Uçuşa geç kalmak hiç de hoş olmayan bir deneyim. Özellikle de karmaşık modern hava alanlarında.Gatwick Hava alanı panik halindeki yolculara son teknoloji bir çözüm sağladığına inanıyor.

GPS’den çok daha güvenilir bir iç mekan navigasyon sistemi sağlamak üzere havaalanının iki terminalinde 2.000 adet dahili navigasyon işaretleri kuruldu.Gatwick’in kurulum kısmı 2.5 Milyar Euro’luk dönüşüm programına mal oldu.

Sistem, kullanıcıların mobil kameralarını AR (Arttırılmış gerçeklik) yol bulma aracına dönüştürmelerine olanak tanıyor. Yolcuları check-in alanlarına, çıkış kapılarına ve bagaj koleksiyonuna yönlendiriyor.

İlk end-to-end (Uç-Uca) Hava Alanı Sistemi

Sistem, iç mekan haritalarında güvenilir ‘mavi noktalar’ yaratmak için kapalı işaret ışıklarını kullanıyor. Sistem PointrLab tarafından geliştirildi ve yönetiliyor. Batarya ile çalışan işaret lambaları iki aylık test ve kalibrasyonun ardından 3 hafta içinde hayata geçirildi.

Sistem yolcuları check-in alanlarına, çıkış kapılarına ve bagaj koleksiyonuna yönlendiriyor.

PointrLab’da CMO (Chief Marketing Officer) olan Axel Katalan “ Dünyadaki işaret lambaları kurulumu konusunda Asya’dan ABD’ye kadar çeşitli havaalanı projelerinde yer alan ve danışmanlık yapan ACI üyesi bir şirket olarak Gatwick Havaalanı’nın hem mavi nokta konumunda hem de oryantasyon açısından inanılmaz bir doğrulukla uçtan uca bir çalışma sistemine sahip ilk havaalanı olacağını duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Katalan “SDK’sı, batarya ile optimize edilmiş, çok yönlü ve yüksek performanslı bir konumlandırma sistemi. Ayrıca AR (Arttırılmış gerçeklik)yoluyla 3D yol bulma gibi diğer özelliklere de sahip. Bunların hepsi şimdi Gatwick ve ortakları tarafından sunulan sistem ile drag & drop (sürükle-bırak) kadar basit bir şekilde kullanılabiliyor.” dedi.

Gatwick, kapalı mavi nokta haritalarının geniş bir mobil uygulamalar ile hem hava alanında hem de üçüncü parti geliştiriciler tarafından kullanılmasını umuyor.

Havalimanı, yolcu akışlarını düzene sokmak ve tıkanıklığı azaltmak için kişisel yolcu verilerini toplamak istemeyeceğini de vurgulamak istiyor.

Perakendeciler gibi üçüncü parti geliştiriciler, seçilmiş tüketicilere ilgili promosyon mesajlarını göndermek için izin alarak veri toplayabilecek.

Sistem, kullanıcıların mobil kameralarını AR (Arttırılmış Gerçeklik) yol bulma aracına dönüştürmelerine olanak tanıyor.

Gatwick Hava alanı BT Ticari ve İnovasyon Müdürü Abhi Chacko “Altyapı sağlayarak geniş bir yelpazede hava yolları ve perakendeciler dahil olmak üzere teknolojik havaalanı sağlayıcılarının kapısını açıyoruz. Yolcuların hava alanında yol bulmalarına yardımcı olabilecek yeni ve gerçek zamanlı servisler başlatıp uçuş kayıplarını önlemek veya onlara doğru zamanda doğru teklifi yaparak para kazandırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Chacko “AR (Artırılmış Gerçeklik) teknolojisini kullanan ilk hava alanı olmaktan gurur duyuyoruz. Bu tesisin benimsenerek diğer hava yolları ve ulaşım sağlayıcılarını etkileyeceğini ve sonunda da norm haline geleceğini umuyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Su krizine çözüm: Deniz suyundaki tuzu yüzde 99,9 filtreleyebilen yeni bir teknoloji geliştirildi

Küresel ısınma ve insan faaliyetleri nedeniyle, gezegenimiz her gün daha fazla zarar…

Multifonksiyonel Lens Sensör Sistemi, Akıllı Kontaklarda Devrim Yaratabilir

Dünya genelinde kronik sağlık riskleriyle birlikte son olarak COVID-19 salgınının etkisi; gerçek…

Giyilebilir Uygulamaları Genişletmek İçin “Dönüştürücü Elektronik Sistemler“

Cildimize bağlandığında yumuşayan ve deforme olabilen bir el tipi elektronik alet düşünün. …