Tarım ve Gıda

Herkesin İyiliği İçin ‘Sunviva’

0

Göttingen Üniversitesi ve Agrecol’deki bitki yetiştiricileri, tohumları ortak mülk olarak korumak için ortak bir girişim başlattılar. Agrecol, tohumları yasal olarak koruyan (yani toplumun tüm üyeleri için erişilebilir doğal bir kaynak) bir “Açık Kaynak Tohum Lisansı” geliştirdi. Bu durum, tohumları; patent ve “bitki çeşitlerinin korunması” gibi benzeri konulardan korur.

Göttingen Üniversitesi, Bitkisel Bilimler Bölümünden Dr. Bernd Horneburg: “Üreme materyallerine, dünya çapında erişimin özel sektör çıkarları uğruna önemli ölçüde sınırlandırıldığını gördüğümüz için büyük endişe duyuyoruz. Diğer şeylerin yanı sıra, patentler önemli özelliklerin ıslahta daha yaygın kullanılmasını önlemektedir. Tohumların ortaklaşa dönüşme hareketi, son altı yılda, muhtemelen tohumculuk sektöründeki artan özelleştirme ve pazar konsantrasyonundan dolayı güçlendi.”

Bu tür hareketler en çok Almanya, ABD, Hindistan ve Doğu Afrika’da göze çarpmaktadır. Son fikir, yeni çeşitlerin ortak olarak bir lisansla korunduğu anlamına geliyor. Bu, herkesin onları kullanmasına, onları vermesine ve daha da geliştirmesine ücretsiz bir şekilde izin verildiği anlamına gelir. Daha sonraki gelişmeler de lisansa girer. Tek şart: Tohumun herkes tarafından erişilebilir kalmasını sağlamak için, patentler veya diğer münhasır haklar kapsamında olmamalıdır. Araştırmacılara göre, bu açık kaynak özelliği, herhangi bir şüphe olması durumunda yasal olarak bile uygulanabilir.

Agrecol (Afrika, Asya, Latin Amerika ve Doğu Avrupa’daki Tarım ve Ekoloji Derneği) gelişmekte olan ülkelerde sahaya uygun arazi kullanımını teşvik eder. Şu anda Açık Kaynak Tohum Lisansını Göttingen Üniversitesi ve “Culinaris – Yemek Tohumları” ile birlikte Açık Kaynak Tohumlar Programı ile test ediyor.

Proje Yöneticisi Dr Johannes Kotschi: “Tüketicilerden büyük talep var.”

Giderek daha fazla sayıda tüccar lisanslı domates çeşitleri sunuyor. Göttingen Üniversitesi’nin Organik Açık Domates Projesi’ndeki çeri domates “Sunviva”, 2017 yılında açık kaynak lisansı alan ilk domates çeşididir. Sunviva” evde bahçeler ve balkonlar için çok uygundur; sarı meyveler mevsim başlarında olgunlaşır. “Organik Açık Domates Projesi”, ıslah materyalinin ve bilgisinin serbest değişimi yoluyla yeni, uyarlanmış çeşitlerin geliştirildiği bir ağdır. O zamandan beri, daha fazla domates, mısır ve buğday çeşitleri lisanslandı ve bu alanda trend artıyor.

Spread the love

Kablosuz, Pilsiz, Biyolojik Olarak Parçalanabilen Kan Akış Sensörü

Previous article

Arkeolojik Bulmacaları Çözmek İçin Yeni Bir Algoritma

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up