Constellation Virgo

Virgo Takımyıldızı (The Virgin Takımyıldızı), özellikle Virgo Kümesi adı verilen 1300’den fazla galaksinin yoğun ve yerçekimine bağlı bir koleksiyonunun varlığı nedeniyle galaksilerde oldukça zengindir. NASA / ESA Hubble Uzay Teleskopu Geniş Alan Kamerası 3 (WFC3) tarafından görüldüğü gibi, bu kozmik toplumun belirli bir üyesi olan NGC 4388, bu görüntüde yakalandı.

Yaklaşık 60 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan NGC 4388, büyük bir galaksi kümesine ait olan daha az arzu edilen etkileri yaşıyor. Bir dönüşüm geçirmekte ve biraz karışık bir kimlik kazanmıştır. Galaksinin etekleri pürüzsüz ve özelliksiz görünürken, eliptik bir galaksinin klasik bir özelliği olan merkezi, galaksinin parlak çekirdeğinden ortaya çıkan, iki simetrik sarmal kolun içine yerleşmiş olağanüstü toz şeritleri görüntüler; bu spiral galaksinin belirgin özelliklerinden biridir. Silahların içinde parlak mavi lekeler, genç yıldızların yerini işaret ediyor ve NGC 4388’in yıldız oluşumunda son patlamalara ev sahipliği yaptığını gösteriyor.

 

Virgo constellation ile ilgili görsel sonucu

 

Karışık mesajlara rağmen, NGC 4388 spiral bir galaksi olarak sınıflandırılır. Benzersiz özellikler birleşimi, Virgo Kümesi’ndeki diğer galaksilerle NGC 4388 arasındaki etkileşimlerin sonucunda meydana geldiği düşünülmektedir. Göz kamaştıran darbelerden, tepeden çatışmalara, gelgit etkilerinden, birleşmelerden ve galaktik yamyamlığa kadar yerçekimi etkileşimleri galaksilere yıkıcı olabilir. Bazıları yalnızca bozuk bir spiral kol ya da yeni tetiklenen yıldız oluşum dalgası çekene kadar şanslı olsalar da, bazıları yapılarını ve içeriğini tamamen ve geri alınamaz şekilde değiştirdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

NASA, James Webb teleskobunun gönderdiği ilk fotoğrafı paylaştı

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nun…