Astronomi ve Uzay

Hubble Yanlışlıkla Kozmik Uzayda Yeni Bir Galaksi Keşfetti

0

Evren çok darmadağın. Sayısız yıldız adaları, galaksiler, zemin goblenini* oluşturur. Dünya’ya çok daha yakın olan yerler arasında bulutsular, yıldız kümeleri ve çoğunlukla Samanyolu galaksimizde yer alan çeşitli ön plandaki gök cisimleri var. Uzayın genişliğine rağmen, nesneler birbirlerinin önüne geçme eğilimindedir.

Gökbilimciler, Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanıp küresel yıldız kümesi NGC 6752’yi (Samanyolu’muzdan 13.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan) fotoğraflamak için kullandılar. Göksel bir “Where’s Waldo?” Oyununda, Hubble’ın keskin vizyonu, kümenin kalabalık yıldız popülasyonunun çok gerisinde yer alan, daha önce hiç görülmemiş bir cüce galaksisini ortaya çıkardı. Yalnız olan galaksi kozmik arka bahçemizde, sadece 30 milyon ışıkyılı uzaklıktadır (ön plan kümesinden yaklaşık 2.300 kat).

Nesne bir cüce küresel galaksi olarak sınıflandırılmıştır çünkü en fazla 3,000 ışık-yıl ölçer (Samanyolu’nun çapının ancak 1 / 30’u kadar) ve Samanyolu’ndan kabaca bin kat daha sönüktür.13 milyar yıllık yaşı ve diğer galaksilerle neredeyse etkileşime hiç izin vermeyen izolasyonu, erken evrendeki canlı fosilin astronomik eşdeğeridir.

Bilim ekibinin sonuçları, 31 Ocak 2019 tarihli Kraliyet Astronomik Toplumun Aylık Bildirimleri: Letters’da yayınlandı.

Hubble Uzay Teleskobu; NASA ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) arasında uluslararası bir işbirliği projesidir. NASA’nın Maryland Greenbelt’teki Goddard Uzay Uçuş Merkezi teleskopu yönetiyor. Maryland, Baltimore’daki Uzay Teleskopu Bilim Enstitüsü (STScI) Hubble bilim operasyonlarını yürütmektedir. STScI NASA için Washington’daki Astronomi Araştırmaları Üniversiteler Birliği tarafından yönetilmektedir.

 

*Goblen: Yüzeydeki velev şekline verilen ad. (Genelde dokumada kullanılır ve dokuma şeklinin ismini alır)

Spread the love

Atari Ustası: Yeni AI Video Oyunu Mücadelesinde Google Deepmind’i Çökertiyor

Previous article

Omurilik Stimülasyonu, Felçli Hastalarda Otonom Fonksiyonları Geri Getirebilir

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up