İnsana en özgün ve en iyi sanal gerçeklik deneyimini yaşatan şey aslında onun rüyaları. Rüyadayken rüya gördüğünün farkında olmak ve rüyayı yönlendirebilmek ise lüsid rüya (berrak rüya) olarak adlandırılan apayrı bir büyülü deneyim. Lüsid rüya görürken rüyadaki hareketlerinizi kontrol edebilir, rüyayı fantezilerinize dönüşecek şekilde istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Ancak bunu yapabilmek için tekrar altını çizelim, rüyada olduğunuzun bilincinde olmalısınız. İşte iBand+ bunu yapmanıza yardımcı olabildiği iddiasını taşıyor.

Rüyaların görüldüğü REM döneminde, beden büyük oranda beyinle bağlantısını kesiyor ve kasları büyük oranda hareketsiz bırakıyor. iBand+ kullanıcının bu rüya sürecinde olduğunu beyin dalgalarını ve vücut fonksiyonlarını takip ederek anlayabiliyor. Bunu algıladığı zaman sesli-görsel uyarıcıları kullanıcıya yollamaya başlıyor. Kafa bandındaki LED Işık motifleriyle ve yastıktaki hoparlörlerle yapılan bu hafif dış uyarıcılar, kullanıcıyı uyandırmadan rüyada olduğunu bildiren birer işarete dönüşüyor.

iBand+ ile ilgili görsel sonucu

“Peki bu lüsid rüyanın ne faydası var?” diye sorabilirsiniz. Bilimsel araştırmalara göre lüsid rüya, yaratıcılığın artmasına, problem çözme yeteneğinin gelişmesine, spor ve dil yeteneklerinin gelişmesine destek oluyor ve insanların kabuslarla kendini gösteren korkularını yenmesine yardımcı olabiliyor.

Bluetooth özellikli, kablosuz EEG kafa bandı iBand+, kullanıcının beyin dalgalarını laboratuvar seviyesinde bir doğrulukla algılayabiliyor. Ayrıca vücut hareketlerini, kalp atışlarını ve vücut sıcaklığını ölçen sağlık takip sensörleriyle de donatılmış. Otomatik öğrenme yeteneğine sahip bir yazılım algoritması sayesinde, uyku döngüleri boyunca takip ve analiz yapabiliyor. Ardından da elde ettiği bilgiyi, zekice bir yaklaşımla görsel-işitsel sinyalleri şu üç şekilde ayarlamak üzere kullanıyor: Lüsid rüya başlatma, kolayca uykuya dalmayı kolaylaştırma, kendiliğinden/doğal bir şekilde uyanma. Kullanıcının önceki uyku döngülerinden elde ettiği veriyle iBand+ uygulaması, kullanıcıya özel görsel-işitsel çözümler önerebiliyor. Kullanıcı, uygulamaya yüklenmiş olan ses dosyalarından veya kendi ses ve müzik kütüphanesinden seçim yapabiliyor. EEG bant üzerindeki RGB LED’ler ve iBand+ yastık hoparlörler birlikte çalışarak kullanıcıya maksimum rahatlık sunarken, etkili bir şekilde görsel-işitsel uyarım yapabiliyor. iBand+ kafa bandı, iOS ve Android işletim sistemine sahip telefonlara Bluetooth aracılığıyla bağlanabiliyor. Yalnız ne olursa olsun telefon siz uyurken yakınınızda olacağı için uykunun ne derece sağlıklı olacağı bir parça soru işareti yaratıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…