IBM, en güçlü evrensel kuantum işlemcilerini başarıyla kurdu ve test ettiğini duyurdu. Yeni prototip işlemci, ilk IBM Q erken erişim ticari sistemlerinin çekirdeği olacak. Bu gelişme, tüm ticari ve geliştiriciler açısından fayda sağlayacak: Yükseltme işlemcisi; geliştiriciler, araştırmacılar ve programcılar tarafından, IBM Cloud vasıtasıyla ücretsiz, gerçek bir kuantum işlemciyi kullanarak, kuantum bilgisini keşfetmelerini sağlayacak. Ayrıca, ilk IBM Q erken erişimli ticari sistemlerin çekirdeğini oluşturacak yeni bir ticari işlemci prototipidir.
Mart 2017’de başlatılan IBM Q, ticari ve bilim uygulamaları için, piyasada bulunan evrensel kuantum bilgisayar sistemleri kurmayı sağlayan, endüstrinin ilk girişimidir. IBM Q sistemleri ve hizmetleri IBM Cloud platformu vasıtasıyla teslim edilecek. IBM, bir yıl önce bilimsel araştırma için bir etkinleştirme aracı, üniversite sınıfları için bir kaynak ve alana yönelik bir katalizör görevi yapmak için kendi kuantum işlemcilerine halk erişimini başlattı. Bugüne kadar kullanıcılar, IBM Cloud üzerinden 300.000’den fazla kuantum deneyi çalıştırdı.
IBM Q için günümüzde iki yeni işlemcinin kullanıma girmesiyle birlikte şirket, günümüzün en güçlü klasik bilgi işlem sistemleri tarafından dahi sorunsuz iş ve bilim alanlarındaki pratik problemleri çözmek için temel oluşturuyor.

Daha önce mevcut 5 kubit işlemciye kıyasla, daha karmaşık deneyler yapmaya olanak tanıyan 16 kubit işlemci. Geliştiriciler, programcılar ve araştırmacılar, kuantum algoritmaları ve deneyleri çalıştırmak, bireysel kuantum bitleri ile çalışmak ve simülasyonları keşfetmek için serbestçe erişebilir durumdadır. Beta erişimi,

GitHub //github.com/IBM/qiskit-sdk-py adresinde bulunan yeni bir Yazılım Geliştirme Seti aracılığıyla edinilebilir.
IBM’in 17 kubit’lik ilk prototip ticari işlemcisidir ve bugüne kadar IBM tarafından en güçlü kuantum işlemcisi haline getirilmesi için önemli malzeme, aygıt ve mimari yenilikleri kullanıyor. IBM Cloud’da bugün mevcut olanın en az iki katı kadar güçlü olacak şekilde tasarlandı ve ilk IBM Q erken erişim ticari sistemlerinin temelini oluşturacak.

IBM Research and Hybrid Cloud Başkan Yardımcısı ve Direktörü Arvind Krishna, “Bugün açıklanan önemli mühendislik iyileştirmeleri, IBM’in gelecekteki işlemcileri 50 veya daha fazla kubit içeren bir skala koymasına ve bugünün klasik bilgisayar sistemlerinin ötesinde hesaplama yeteneklerini sergilemesine olanak tanıyacak. IBM Cloud ile sağlanan kuantum sistemlerimize yapılan bu güçlü güncellemeler, klasik bilgisayarları tek başına kullanarak, neredeyse elde edilemeyen keşifler için yeni uygulamalar ve yeni sınırlar bulmamızı sağlıyor.”

*IBM, 17 Mayıs 2017’de en güçlü evrensel kuantum işlemcilerini başarıyla kurdu ve test ettiğini açıkladı.

Pratik problemleri çözmek için kuantum işlemcinin kendine özgü hesaplama gücü, sadece kubit sayısından daha fazla bağlıdır. Kuantum bilgisinin kırılgan doğası nedeniyle, hesaplama gücünün arttırılması, kubitlerin kalitesindeki ilerlemeleri, kubitlerin birbirleri ile nasıl konuştuğunu ve oluşabilen kuantum hatalarını asgariye indirmeyi gerektirir.

IBM, kuantum sistemlerinin hesaplama gücünü karakterize etmek için yeni bir metrik benimsemiştir: Quantum Volume. Quantum Volume, kubit sayısını ve kalitesini, devre bağlantısını ve işlemlerin hata oranlarını açıklar. IBM’in prototip ticari işlemcisi, Quantum Hacimi’nde önemli bir gelişme sağlıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde IBM, bu teknolojiyi ilerletmeyi planlıyor ve 50 veya daha fazla kubit dahil olmak üzere, işlemcilerin tüm yönlerini geliştirerek, gelecek sistemlerin Kuantum Hacmini önemli ölçüde artırmayı hedefliyor.

IBM builds its most powerful universal quantum computing processors

Watson gibi klasik bilgisayarlarda halen çalışan teknolojiler, büyük miktarda mevcut verinin içine gömülmüş modeller ve bulguları ortaya çıkarmaya yardımcı olsa da; kuantum bilgisayarları, yeterli veri olmadığı için, modellerin bulunamadığı önemli sorunlara çözümler sunacak. Cevabını almak için keşfedilmesi gereken şey, klasik bilgisayarlar tarafından işlenemeyecek kadar muazzamdır.

Kuantum İşlemcinin gelecekteki uygulamaları:

  • İş Optimizasyonu: Tedarik zincirlerinde, lojistikte, finansal verileri modellemede ve risk analizinde bulunan karmaşık optimizasyon problemlerine, gelişmiş çözümler sunması;
  • Malzemeler ve Kimya: Materyallerin ve ilaçların keşfedilmesine yol açan moleküler ve kimyasal etkileşimlerin karmaşıklığını gidermesi;
  • Yapay Zeka: Makina öğrenmesi gibi yapay zeka unsurlarının daha güçlü bir hale getirilmesi;
  • Bulut Güvenliği: Buluttaki özel verilerin güvenliğini arttırmak için kuantum fiziğinin yasalarını kullanması.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

MIT’in Yeni Bölüm Başkanı Türk Profesör Asu Özdağlar Oldu!

Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Massachusetts Institute of Technology’nin Elektronik Mühendisliği…

Bellekte Sinirsel İşleme: Bilgi İşlemin Geleceği

 Bilgisayarın geleceği analog olabilir. Şu anda kullanımda olan dijital bilgisayarlar, e-mail okuma…

Fizikçiler, Grafen Qubitlerin Yaşam Sürelerini Kaydetti

Süper iletken kuantum bitleri (basitçe, qubitler), kuantum bilgisayarlarının temel bileşeni olan kuantum…

Süper Bilgisayarlar Sayesinde Protein Montajı ve Kopyası

Kırmızı kan hücreleri akciğerlerimizden oksijeni alır ve bizi hayatta tutmak için vücudumuzun…