Knoxville Tennessee’de 12 yaşındaki Sofia, doktorların ilaçlara karşı tehlikeli bir reaksiyonunu önlemesine yardımcı olabilecek bir bilgisayar programı geliştirdi.
Tıbbi bir tablet (ilaç) kimileri için faydalı olabilir, ancak başkaları üzerinde olumsuz bir reaksiyon gösterebilir. Bugüne kadar doktorlar kişiye özgü bu reaksiyonları kesin olarak öngöremediler, ancak Sofia’nın geliştirdiği program sayesinde bunu başarmış durumdalar.
Sofia Tomov, ortaokul öğrencileri için prestijli bir bilim yarışması olan Discovery Education 3M Young Scientist Challenge’ın finalistlerinden biridir.

12 year-old girl devises a computer program to prevent dangerous reaction to medicines ile ilgili görsel sonucu
Tomov’un algoritması, doktorlar tarafından hastanın, rutin tıbbi bakımın bir parçası olan ilaçlara karşı reaktif olup olmadığını anlamak için kullanılabilir. Programın amacı, reçeteli ilaçlarda tehlikeli veya muhtemelen öldürücü reaksiyon gösterebilecek genetik mutasyonların belirlenmesidir.

12 year-old girl devises a computer program to prevent dangerous reaction to medicines ile ilgili görsel sonucuHedefinin bilgisayar bilimlerinde doktora yapmak ve kendi şirketini kurmak olan Sofya, girişiminin uygulanabilmesi için daha fazla çalışması gerektiğini söylüyor.
A Mighty Girl Facebook sayfasında;
“Şimdiye kadar, bilim insanları reaksiyon tespitine karşı bir çözüm bulamadılar, çünkü algoritmalarla 6 milyar taban uzunluğunda bir genom üzerinde çalışmak, çok uzun sürüyor. ” diye açıklıyor.
Bu Sofia’nın ilk buluşu değil. Bertaraf edilen ilaçların su kaynağına girmesini önlemek için bir cihaz geliştiren Sofia, geçici bir patent bile aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…