Lojistik şirketi MatNet, kan testleri ve hastane tesisleri, klinikler ve laboratuarlar arasında akan diğer teşhis gibi laboratuvar örneklerini taşıyacak olan İsviçre’de kalıcı özerk bir drone ağı duyurdu.

İlk dağıtım ağı önümüzdeki aydan itibaren faaliyete geçecek ve belli süreli pilot uygulama sonrasında piyasaya sürülecek. Matternet, tıbbi ürünlerin hastanelere 30 dakika içinde teslim edilebileceğini söyledi.

Mart 1999’da, Menlo Park’ta bulunan Matternet, uçakları İsviçre’de yoğun nüfuslu bölgelerde işletmek üzere yetkilendirildi. Onayın dünyada bir ilk olduğunu söyledi.

Şirket halihazırda bir Matternet İstasyonu açtı. İstasyon iki metrekarelik bir alana sahip beyaz, fütüristik görünümlü posta kutusu türü, çatıkatları veya yere drone ile analiz paketlerini göndermek veya almak için kullanılabilir.

Drone ağı, Swiss Post‘la ortaklığın önemli bir parçasıdır. Çünkü yoğun kentsel alanlarda uçan ilk operasyonel drone ağıdır. Amaç pilot çalıştırmak veya test etmek değil, analiz paketlerini 30 dakika içinde teslim etmektir.

Geçtiğimiz ay, Zipline gelecek yılın başlarında Tanzanya’da drone tarafından da kan nakli hizmetini yürütmeyi planladığını açıkladı. İsviçre’deki Lugano’daki bir çift hastane daha önce Matternet drone seferlerini laboratuar örnekleri sunmak için test etmişti. MatNet, 2018 başında düzenli bir hizmet kurmayı planlıyor.

Acil Taleplere Hızlı Çözüm

Matternet kurucularından olan ve şirket CEO’su Andreas Raptopoulos, “Taşınması gereken bu tür teşhisler acil bir nitelik taşıyor ve talep ağı hazır.” diyor. İhtiyaç sahipleri bir kuryeyi beklemek zorunda kalıyorlar.

Bazen bu tür bir şey yapmak için taksi buluyorlar. Ancak böyle bir sisteminiz olduğunda yapılan uygulama özerk ve güvenilir, tamamen eşsiz operasyonlara dönüşüyor “.

Kullanıcılar, sevkiyat ayrıntıları oluşturmak için sistemi kullanarak bir uygulama üzerinden çalışırlar. Öğeler, dağıtım için bir drone yüklenmeden önce istasyonda bir bölme kutusu içine yerleştirilir.

Dronelar 2 kg (4,4 pound) tutabilir. Paketler daha sonra alıcıların paketini QR kodu tarayarak elde edebilecekleri başka bir MatNet istasyonuna gönderilir.

Bir drone aktif çalışma sonrasında , şarj olmaya devam edecek şekilde bataryasını da değiştirir. Bir drone’un seyahat edebileceği maksimum mesafe, yüksek rüzgar gibi hava şartlarına bağlı olarak 20 km’dir. (12.4 mil) Saatte 70 kilometre (saatte 43.5 mil) kadar seyir hızı vardır.

Matternet başlangıçta, ağ başına bir ila iki drone’un çalışacağını söylüyor. Her istasyon, istasyon üzerinde drone trafiğini yöneten bir “otomatik hava dekolteliğe aykırı sistem” içerir.

Matternet, gelecekte istasyonların sevkıyat için bakkallarda veya benzin istasyonlarında da bulunabileceğini öngörüyor. Matternet, İsviçre’de sağlam bir temel oluşturduktan sonra mücadele etmek istediği bir sonraki pazarın Almanya ve İngiltere olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Su krizine çözüm: Deniz suyundaki tuzu yüzde 99,9 filtreleyebilen yeni bir teknoloji geliştirildi

Küresel ısınma ve insan faaliyetleri nedeniyle, gezegenimiz her gün daha fazla zarar…

Multifonksiyonel Lens Sensör Sistemi, Akıllı Kontaklarda Devrim Yaratabilir

Dünya genelinde kronik sağlık riskleriyle birlikte son olarak COVID-19 salgınının etkisi; gerçek…

Giyilebilir Uygulamaları Genişletmek İçin “Dönüştürücü Elektronik Sistemler“

Cildimize bağlandığında yumuşayan ve deforme olabilen bir el tipi elektronik alet düşünün. …