Bilim

İnsan Mutasyon Hızı Yavaşlıyor

0

Aarhus Üniversitesi, Danimarka ve Kopenhag Hayvanat Bahçesi’nden araştırmacılar, insan mutasyon oranının en yakın primat akrabalarımızdan çok daha yavaş olduğunu keşfetti. Bu yeni bilgi, insanlar ve şempanzelerin ortak atalarının ne zaman yaşadığını tahmin etmede ve büyük primatların vahşi doğada korunması adına önemli olabilir.

Son milyon yıldan fazla bir süredir, insan mutasyon hızı yavaşlıyor; böylece insanlarda her yıl en yakın primat akrabalarımızdan çok daha az sayıda yeni mutasyon meydana geliyor. Araştırmacılar; şempanzelerde, gorillerde ve orangutanlarda yeni mutasyonlar buldular ve bunları insanlarda yapılan çalışmalarla karşılaştırdılar.

Ailelerin bütün genom dizilimini kullanarak, sadece çocukta var olan ve ebeveynlerde bulunmayan genetik varyantları bularak yeni mutasyonlar keşfetmek mümkündür.

Aarhus Üniversitesi’nden Søren Besenbacher: “Son altı yılda, birçok büyük çalışma bunu insanlar için yaptı, bu yüzden her yıl insanlarda meydana gelen yeni mutasyonların sayısı hakkında geniş bir bilgiye sahibiz. Ancak şimdiye kadar, en yakın primat akrabalarımızda mutasyon oranları konusunda iyi bir tahmin olmamıştır.”

Çalışma 10 ailenin babalarına, annelerine ve yavrularına baktı: Yedi şempanze ailesi, iki goril ailesi ve bir orangutan ailesi… Tüm ailelerde; araştırmacılar, genellikle benzer yaştaki ebeveynleri olan insan ailelerinde ortaya çıkacak mutasyonların sayısına dayanarak, beklenenden daha fazla mutasyon buldular. Bu, yıllık mutasyon oranının insanlarda, maymunlardakinden yaklaşık üçte biri kadar düşük olduğu anlamına gelmektedir.

Türleşme Zamanı Fosil Kanıtlarıyla Daha İyi Uyuyor

Maymunlardaki yüksek oranlar, insanların ve şempanzelerin ortak atalarından bu yana yaşadıkları tahmin edilen zamanın uzunluğunu etkilemektedir. Bunun sebebi, yüksek mutasyon oranının insanlar ve şempanzeler arasındaki genetik farklılık sayısının daha kısa bir sürede birikeceği anlamına gelir.

Maymunlar için yeni mutasyon oranları uygulanırsa, araştırmacılar insanları şempanzelerden ayıran evrimsel gelişimin, yaklaşık 6,6 milyon yıl önce gerçekleştiğini tahmin edebilir. Ancak insanlar için mutasyon oranı uygulanırsa; evrimsel gelişimin, 10 milyon yıl önce olması gerekirdi.

Aarhus Üniversitesi’nden Mikkel Heide Schierup: “Şimdi yeni oran üzerinden hesaplayabileceğimiz türleşme zamanları; bildiğimiz insan atalarının tarihli fosillerinden bekleyeceğimiz türleşme sürelerine çok daha uygun. Çalışmada ortaya konan insan mutasyon oranındaki, bu azalma aynı zamanda Neandertaller ile insanlar arasındaki mesafenin şu ankilere daha yakın olması için tahminimizi değiştirmemiz gerektiği anlamına gelebilir.”

Ayrıca, sonuçların büyük maymunların korunmasına etkisi olabilir. Kopenhag Hayvanat Bahçesi’nden Christina Hvilsom: “Tüm büyük maymun türleri vahşi doğada tehlike altındadır. Nüfusun zaman içinde iklimle ilgili olarak nasıl değiştiğine dair daha doğru bir tarihleme ile; türlerin gelecekteki iklim değişikliği ile nasıl baş edebileceğinin bir resmini alabiliriz.”

Spread the love

3D Baskılı Yumuşak Ağlı Robotlar

Previous article

2D Manyetizması Dönüm Noktasında

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up