DergiRobotik

İnsan-Robot Etkileşimi İçin Diferansiyel Oyun Teorisi

0

Singapur’daki Sussex Üniversitesi, Imperial College London ve Nanyang Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, robotların insanlara güvenli ve çok yönlü bir şekilde yardımcı olmalarını sağlamak için ilk kez oyun teorisini kullandılar.

Araştırma ekibi adaptif kontrol ve Nash dengesi oyun teorisini kullanarak hareketlerini daha iyi tahmin edebilmek ve bunlara cevap verebilmek için insanın kullanıcı davranışını anlayabilen bir robot programladı.

Araştırmacılar, bu yeni buluşun; spor eğitimi, fiziksel rehabilitasyon veya ortak sürüş için insanları tamamlayan robotlara yardımcı olabileceğine inanıyor.

Sussex Üniversitesi Kontrol Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yanan Li: “Robotların gelişimi henüz oldukça yeni ve şu anda, bir çalışma kapasitesinde kullanılanlar, insan kullanıcılarıyla yakın ve güvenli bir şekilde çalışmak için yeterince sezgisel değil. Robotun, insan kullanıcılarının davranışlarını tanımlamasını ve kendilerine en iyi şekilde tepki vermesini sağlamak amacıyla oyun teorisini kullandık. Bu şekilde, robotların ‘insanlar gibi’ insanlar üzerinde çalışabileceği bir sistem geliştirdik. ”

Nature Machine Intelligence dergisinde yayınlanan bir makalede araştırmacılar; bir robotun, insanla fiziksel etkileşimi için oyun teorisini nasıl adapte ettiklerini ve bunun engelli bir felçli hastanın motor kontrollerini yeniden eğitmelerine yardımcı olmak için nasıl kullanılabileceğini ana hatlarıyla açıklamaktadır.

Oyun teorisi, ekonomik aktörlerin kendi kazancını en üst düzeye çıkarmak için nasıl karar verdiklerini ve birbirleriyle nasıl etkileşim kurduğunu anlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Araştırmacılar, oyun teorisini bir robot ve insan kullanıcısı arasındaki etkileşime başarıyla uygulamak için, robotun insan ortağını tanımlarken, hareketleriyle güvenli ve verimli bir şekilde etkileşimde bulunmalarını sağlayan bir yöntem geliştirmek zorunda kaldılar.

Reaktif robotik programlama sistemi, bir robotun kullanıcının kontrolünü sürekli olarak öğrenmesini ve kendi kontrolünü buna göre uyarlamasını sağlar. Robot, kullanıcının eylemini anlayabilir ve daha sonra, işleri başarıyla ve asgari çabayla gerçekleştirmeleri için onlara cevap verebilir ve onlara yardım edebilir.

Imperial College London’da Biyomühendislik Bölümünde İnsan Robotik Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Etienne Burdet: “Oyun teorisi, geçen yüzyılda ekonomide önemli etkiler yarattı ve örneğin, Nash gibi Nobel ödülleri kazanmasına yol açtı. Bunu insan-robot etkileşimine uygulamak için, robotun insanın kontrol hedeflerini eşzamanlı olarak onlarla sorunsuz bir şekilde etkileşimde bulunmasını ve nasıl tanımlayabildiğini anlamak gerekiyordu.”

Spread the love

Samsung, 75 inç MicroLED 4K TV’yi Tanıttı

Previous article

Doğal İyileşme Yöntemlerini Kullanarak İyileşme Sağlayan Biyomateryaller

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up