Çeşme’de gerçekleşen IDC CIO Summit 2016 kapsamında Dijital Dönüşümde Güvenlik konusuyla ilgili vizyonunu paylaşan Intel Security Türkiye ve Azerbaycan Bölge Direktörü İlkem Özar, gittikçe karmaşıklaşan dijital evrende kuruluşların ancak bu dönüşüme uygun entegre bir güvenlik yaklaşımıyla etkin koruma sağlayabileceklerini vurguladı.

Bilgi teknolojileri, telekomünikasyon ve tüketici teknolojileri alanlarında pazar araştırması yapan, danışmanlık hizmetleri sunan ve etkinlikler düzenleyen bir numaralı küresel oyuncu IDC, CIO Zirvesi’ni 6-8 Nisan 2016 tarihleri arasında Çeşme Sheraton Otel’de “Dijital Dönüşüm” teması ile gerçekleştirdi.

Türkiye’nin en büyük şirketlerinin ve global markalarının CIO’larının geniş katılımıyla gerçekleşen zirvede, şirketlerin dijital dönüşümüne katkıda bulunmak için önümüzdeki beş yılın temel bilişim ve iletişim teknoloji trendleri tartışıldı. İş yaşamındaki teknoloji odaklı görüş ve deneyimlerin paylaşıldığı IDC CIO Summit 2016’nın ana konuları Dijital Dönüşüm, Nesnelerin İnterneti, Dijital Kurumlar için Güvenlik, Akıllı Ekosistemler, Dijital Devlet ve Bilgi Teknolojilerinde Kadın Liderler’di.

IDC CIO Summit 2016 etkinliğinde konuşmacı olarak yer alan Intel Security Türkiye ve Azerbaycan Bölge Direktörü İlkem Özar, “Entegre Güvenliğin Ötesi” başlıklı bir konuşma yaptı.

Siber suçun küresel maliyeti 618 Milyar$
Intel Security Türkiye ve Azerbaycan Bölge Direktörü İlkem Özar, zirvedeki konuşmasında dijital dönüşümde entegre güvenlik anlayışının önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Dünyanın bilgi güvenliği odaklı en büyük şirketi Intel Security olarak, giderek artan sayıda ve türde tehdidin yer aldığı dijital evrende entegre güvenlik çözümleri sunuyoruz. Araştırmalarımıza göre, dakikada 316, saniyede 5’ten fazla yeni tehditle karşı karşıyayız. Fidye yazılımları ve kötü amaçlı yazılımlar, mobil dahil her ortamda artış gösteriyor. Bunların yanında iş yapma şekilleri de değişiyor. Şirketler eskisine göre daha mobil ve daha dağınık bir şekilde operasyonlarını yönetiyor, kullanılan cihaz sayısı ve işlenen veri miktarı artıyor ve bulut teknolojisi yaygınlaşıyor. Tüm bu gelişmelerin emin adımlarla ilerlemesi için güvenli bir ortam şart. Bu konuda, yazılımlar açısından yapılacak yatırımların yanında siber güvenlik alanında yetişmiş insan gücüne de ihtiyaç var. ISACA’nın 2015 araştırmasına göre organizasyonların % 62’si bu konudaki yetersiz bir kadroya sahip ve 2020 yılında 2 milyon nitelikli uzman açığı öngörülüyor.”

Güvenlik zafiyetleri büyük kayıplar yaşatıyor
Sürdürülebilir ve entegre bir savunma stratejisinin anahtar çözüm olduğunu belirten Özar, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Güvenlikle ilgili eksikliklerin tamamı, şirketler ve ülke ekonomileri için büyük kayıplara yol açacak güvenlik zafiyetleri doğuruyor. CSIS’in verilerine göre Siber Suçun toplam küresel maliyeti 618 Milyar$. Verimli olmayan güvenlik yöntemleriyle çalışan, kısa ömürlü yeni teknoloji alımı yapan, teknolojik dağınıklığa sahip şirketler siber saldırılarla karşılaştığında verimli sonuçlar alamıyor, itibar ve gelir kaybı yaşıyor. Sürdürülebilir bir savunma avantajı oluşturmak için, şirketler optimize bir güvenlik ekibiyle, entegre yeni kabiliyetlere, otomatizasyona ve karmaşadan uzak, kolaylaştırılmış stratejik operasyonlara sahip olmalı. Entegre çözümlerimizle, teknolojik karmaşıklığı % 62 oranında azaltıyoruz. Kaynaklar optimize edildiğinden, daha fazla riski daha az kaynakla ve daha hızlı bir şekilde çözüyoruz.”

IDC CIO Summit 2016’da yaptığı konuşmada, Intel Security’nin geliştirdiği entegre güvenlik platformu sayesinde tüm güvenlik bileşenlerini birbirine bağladıklarını belirten İlkem Özar, her cihazda ve sistemde çalışan yaygın dijital varlığıyla, riskleri doğru analiz ederek, otomatik kontrol sistemi desteğiyle açık bir entegrasyon yapısı sunduklarının altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Tüm Makaleler

Zaman Makinası Gerçek Oldu

Gelişen teknoloji sayesinde güzellik uğruna ameliyat olmayı tercih etmeyen kişiler için daha…

Samsung Galaxy Deneyiminin Merkezinde Yer Alan Yeni Nesil Akıllı Telefonlarını Tanıttı

Samsung Electronics, Galaxy ürün ailesinin en yeni üyeleri Samsung Galaxy S7 ve…

İnsülinden Korkmayın

Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya…