Robert Bruce 14. yüzyılın en korkulan krallarından biriydi, İskoç Bağımsızlığının İlk Savaşı’nda (Braveheart filmindeki savaş) İngilizleri İskoçlara karşı en çok oyalayan kötü kraldı.

700 yıl sonra efsanesinden ve kemiklerinden çok az bilgi kalmıştır. Ancak, bazı gelişmiş görüntüleme teknikleri sayesinde, uzmanlar bu “İskoç Efsanesi” nin nasıl bir görünüm kazandığına dair bilgileri daha net alabiliyorlar.

 

Proje, Glasgow Üniversitesi’nden tarihçiler ile Liverpool John Moores Üniversitesi Face Lab.’dan gelen Kraniyofasiyal Uzmanlar arasındaki bir işbirliği ile oluşturulmuştur.

Kral iskeleti yaklaşık 200 yıl önce 1818-1819 yılları arasında İskoçya’nın ortaçağ hükümdarlarından birinin türbesi olan Dunfermline Manastırı tarafından kazılarda bulunmuştur. Daha sonra, bu kafatasından yapılmış bir döküm, kemik oluşumlarını, kemiklerin konumlarına göre hesaplamak için yüz yapısı ve yüz özelliklerinin şekillerini bulmakta kullanılmıştır.

Bununla birlikte, kafatası görünüşünde önemli bir faktör oluşturulamadı. Birçok tarihçi, muhtemelen cüzzam gibi ciddi bir bedensel hastalığa sahip olduğuna inanıyor. Bir diğer dezavantaj da, İskoç kralının DNA’sının bulunmamasıydı.

Medikal Sanat, Anatomi ve Adli Bilim Uzmanlarından Araştırmacı Professor Caroline Wilkinson, “Kafatası dökümünü kullanarak, kas oluşumunu, kafatası kemiklerinin pozisyonlarını doğru bir şekilde oluşturarak, yüz şeklini ve yapısını belirleyebiliriz. Ancak rekonstrüksiyonun gösteremeyeceği şey gözlerinin rengi, cilt tonları ve saç rengidir. ” dedi.

Wilkinson, “Cüzzamlı olmayan biri ve cüzzamın hafif belirtisini gösteren biri olmak üzere iki versiyon ürettik. Cüzzamdan yakınmış olabilir ama eğer ilerlemiş olsaydı, yüzünde şiddetle açığa çıkmış olacaktı. Belgelenmediği için de kesin cüzzamdır diyemeyiz.” diye ekledi.

Araştırmacılar, saç rengi, göz rengi ve cilt tonu hakkında bilimsel bilgilerin yokluğunda, o bölgedeki insanlara göre (kahverengi saç ve gözler gibi) istatistiksel olasılık kullanmaya karar verdiler.

Wilkinson, “Bu, Bruce’un şimdiye kadarki en eski iskelet ve tarihsel materyali temel alan en gerçekçi görüntüsüdür” diye ekledi.
İskoç Kralı Robert Bruce’un yüzünün dijital ortamda adım adım oluşturulması:

*Fotoğraf: University of Glasgow / Liverpool John Moores Üniversitesi / Face Lab

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Enerji, Atlantis Kristal Piramitlerinde Gömülü

Okyanus Bilimci Dr. Meyer Verlag, sonar kullanarak iki bin metre derinliğinde dev…

Bandırma Füze Kulübü

1957 yılında Sputnik I’in uzaya gönderilmesinden oldukça etkilenen Bandırma Şehit Gönenç Lisesi…

3D Yazıcının Mucidi: Chuck HULL

1980’lerde icat edilen “üç boyutlu yazıcı”nın tanınması için epey zaman gerekti. 1980…

Antibiyotik Çağını Başlatan Keşif: Penisilin

İskoç bakteriyolog Alexander Fleming, 1928 yılı Eylül ayında ilk antibiyotik olan penisilini…