Robotik

Kablosuz Biyosinyal Transmisyonunda Yeni Biyosensörler

0

Kablosuz biyosinyal transmisyon alanındaki araştırmalar; modern protezler alanında artık temel bir fenomen değildir. Uluslararası bir araştırma ekibi, daha akıcı bir insan-makine arayüzü oluşturmak için potansiyel çözümler üzerinde çalışıyor. İlk kez, MedUni Viyana Cerrahi Bölümünden Oskar Aszmann liderliğindeki, ticari ortağı Otto Bock Healthcare Products ve ABD’deki bir geliştirme grubuyla (Alfred Mann Foundation) birlikte çalışan araştırmacılar, üç erkek hastaya sinirini takip eden sensörleri başarıyla yerleştirdi.

Araştırmacı Aszmann: “İki yıldan fazla süren gözlemden sonra, sonuçlar son derece güvenilir veri iletimi ve standart sistemlere kıyasla daha hızlı ve daha güvenli kullanım gösteriyor.”

Uluslararası araştırma ekibi; yakın gelecekte kablosuz biyosinyal iletim sistemlerinin sadece modern protezler alanında kullanılmayacağını, aynı zamanda diğer birçok biyoteknoloji sektörüne önemli katkılarda bulunacağını ispatladılar.

MedUni Viyana Cerrahi Bölümü’nden Yazar Stefan Salminger: “Bu hastalarda iş kazası veya trafik kazası sonucu dirsek üstünde ampütasyonlar vardı. Bu gibi durumlarda sadece el ve bileğin yerine myoelektrik protez koymakla kalınmadı, aynı zamanda dirsek de takıldı. Amputasyon kütüğünden proteze kablosuz olarak kas sinyali gönderir ve benzer şekilde, protezin şaftındaki manyetik bobin tarafından kablosuz olarak yüklenir.”

Amputasyon öncesi el ve kol fonksiyonlarından sorumlu olan sinirlerin seçici olarak uzatılması ile birlikte, bu hastalar; protezi sezgisel olarak kontrol edebiliyorlar. Bu implante edilebilir teknoloji; özellikle kas sinyal kalitesinde ve her şeyden önce protez kontrolünün güvenilirliğinde önemli bir gelişme sağlayabilir.

Spread the love

İnsanları Mikro Göz Hareketlerine Göre Belirleyen, DeepEyedentification

Previous article

DNA Üzerine Yeni Bir Spin

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up