Kablosuz Biyosinyal Transmisyonunda Yeni Biyosensörler
Techxplore

Kablosuz biyosinyal transmisyon alanındaki araştırmalar; modern protezler alanında artık temel bir fenomen değildir. Uluslararası bir araştırma ekibi, daha akıcı bir insan-makine arayüzü oluşturmak için potansiyel çözümler üzerinde çalışıyor. İlk kez, MedUni Viyana Cerrahi Bölümünden Oskar Aszmann liderliğindeki, ticari ortağı Otto Bock Healthcare Products ve ABD’deki bir geliştirme grubuyla (Alfred Mann Foundation) birlikte çalışan araştırmacılar, üç erkek hastaya sinirini takip eden sensörleri başarıyla yerleştirdi.

Araştırmacı Aszmann: “İki yıldan fazla süren gözlemden sonra, sonuçlar son derece güvenilir veri iletimi ve standart sistemlere kıyasla daha hızlı ve daha güvenli kullanım gösteriyor.”

Uluslararası araştırma ekibi; yakın gelecekte kablosuz biyosinyal iletim sistemlerinin sadece modern protezler alanında kullanılmayacağını, aynı zamanda diğer birçok biyoteknoloji sektörüne önemli katkılarda bulunacağını ispatladılar.

MedUni Viyana Cerrahi Bölümü’nden Yazar Stefan Salminger: “Bu hastalarda iş kazası veya trafik kazası sonucu dirsek üstünde ampütasyonlar vardı. Bu gibi durumlarda sadece el ve bileğin yerine myoelektrik protez koymakla kalınmadı, aynı zamanda dirsek de takıldı. Amputasyon kütüğünden proteze kablosuz olarak kas sinyali gönderir ve benzer şekilde, protezin şaftındaki manyetik bobin tarafından kablosuz olarak yüklenir.”

Amputasyon öncesi el ve kol fonksiyonlarından sorumlu olan sinirlerin seçici olarak uzatılması ile birlikte, bu hastalar; protezi sezgisel olarak kontrol edebiliyorlar. Bu implante edilebilir teknoloji; özellikle kas sinyal kalitesinde ve her şeyden önce protez kontrolünün güvenilirliğinde önemli bir gelişme sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Boston Dynamics Robotundan Mick Jagger Taklidi

Boston Dynamics’in ünlü robotu Spot, Mick Jagger’ın Start Me Up parçası için…

Mühendisler; Arama ve Kurtarma Robotları Tasarımlarında Yılanlardan İlham Alıyor

Yılanlar, dayanılmaz sıcak çöllerden yemyeşil tropik ormanlara kadar her gün ağaç, kaya…

Yeni Radar Kral Tutankamon’un Lahitindeki Gizli Odaların Yol Haritasını Çıkardı.

Kral Tutankamon’un resimli duvarlar ardındaki gizli odalarının bulunması amacıyla yapılan araştırma kapsamında…