Science

Kalabalıkların hareketlerinin ve davranışlarının kesin simülasyonları; dijital sekansların üretilmesi veya kalabalık yönetimi için yapılarının oluşturulması açısından büyük öneme sahiptir. Bununla birlikte, dış stimülasyona (uyarılara) cevap veren bir grubun kollektif dinamiğini kantitatif olarak (nicel) tahmin edebilme yeteneği; öncelikle her bireyin davranışlarının ampirik davranış kurallarına göre simüle edildiği modellere dayanır. Şimdiye kadar, davranış kurallarını kabul etmeden kalabalığın hidrodinamiklerini tanımlayan deneysel olarak test edilmiş bir fiziksel model yoktu.

A: 2016 Bank of Chicago Chicago Maratonu için başlangıç ​​alanının görüntüsü. Resim B: Yarışçılar (sarı) başlangıç ​​alanına doğru yönlendirilirken, hareket alanını gösteren ve böylece kalabalığın içinde sabit bir hızla yayılan hız ve yoğunluk bozulmalarına neden olur. Resim C: Aynı kalabalıkta hız ve yoğunluk dalgaları, kalabalığın hareketi ile ters yönde yayılıyor. /Nicolas Bain / Bilim

CNRS, l’ENS de Lyon ve l’Université Claude Bernard Lyon 1’e bağlı bir laboratuvardan araştırmacılar; on binlerce kişiden oluşan kalabalıklar üzerinde yapılan bir ölçüm kampanyasından elde edilen bu tipte; bir ilk denklem sağlamıştır. Fizikçiler; maratonun başlangıcındaki koşucularına odaklandılar. Çünkü art arda yürüme ve durma dizileri olan bir dizi organizatör tarafından başlangıç ​​çizgisine yönlendirilirler. Bu protokol, akışkanların mekanik tepkisini araştırmak için kullanılan uyarmalara benzer periyodik ve kontrollü bir rahatsızlık yaratır.
Dikkat çekici bir şekilde, grup davranışı bir koşucu grubundan diğerine; bir yarıştan diğerine ve bir ülkeden diğerine çok az çeşitlilik gösterir. Ayrıca hız bilgileri saniyede bir metreden biraz daha fazla bir sürede yayılır. Araştırmacılar, 2016 yılında Şikago’da bir yol yarışında gözlemlenen akışlar, 2017 yılında Paris Maratonu’nun başlangıcında binlerce koşucunun akışını tahmin etmeye yardımcı olduğundan, kalabalık akışlarını kesin olarak tahmin edebilen genel bir tanım hazırladı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mikroçiplerle Kansere Çözüm Bulan Prof. Dr. Mehmet Toner

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi Cerrahi Profesörü, Massachusetts General…

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

AI; doktorların COVID-19 salgını sırasında yoğun bakım yataklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19…

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir…