Bilim adamları 3 boyut teknolojisini kullanarak kalp krizi geçirmiş hastaların iyileşmesine yardımcı olabilecek 3 boyutlu biyolojik yama yaptı.

Minnesota Üniversitesi Araştırmacıları tarafından yapılan açıklamada: “Devrim niteliğindeki yama 3 boyutlu olarak üretildi. Kalp krizi geçirmiş hastalarda doku hasarını tedavi etmeye yönelik öne çıkan büyük bir keşif” denildi.

Vücudumuzdaki kalp kası hücreleri değiştirilemez. Bu yüzden vücut formları kalp bölgesinde yara oluşturur. Ki bu kalp fonksiyonunu riske atar ve gelecek zamanda kalbi sekteye uğratır.

Kalp krizi sırasında hastanın kalp kaslarına giden kan akışı durur ve bu hücrelerin ölmesine neden olur.

Araştırmacılar laboratuvar ortamındaki kap içerisinde 3 boyutlu lazer tabanlı biyo-yazdırma tekniği kulllandı. Bir matrix içerisinde yetişkin bir insanın kalp hücrelerine türetilmiş kök hücrelerini dahil ederek büyütmeye başladı ve eş zamanlı olarak da yendi.

Yapılan deneyde, Araştırmacılar bir farenin simüle edilmiş kalp krizi sonrası kalbine yama yerleştirmiş ve 4 hafta sonra fonksiyonel kapasitesinde önemli artış görülmüştür.

Yama kalpteki doğal hücreler ve yapısal proteinler sayesinde kalbin bir parçası haline gelir ve vücut tarafından emilir.Sonrasında ameliyat yapılmasına gerek kalmaz.

Tedavide Önemli Adım

Minnesota Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Brenda Ogle Amerika’nın 1 numaralı ölüm sebebi olan kalp krizini tedavi etmede önemli bir adım attıklarını açıkladı.

Doç.Dr.Brenda Ogle bunun büyük hayvanların kalplerini onarma ve belki birkaç yıl sonra insanlarda da kullanım ile ölçeklendirmek istediklerini belirtti.Bu araştırmanın bir önceki araştırmadan oldukça farklı olduğunu söyledi. Bir önceki araştırmayı dijital olarak modellenmiş doğal kalp dokusunun yapısal proteinlerine ait 3 boyutlu taraması olarak ifade etti.

Dijital modelin fiziksel yapısı, kalpten gelen doğal proteinler ile 3 boyutlu olarak oluşturuldu. Kök hücrelerden türetilmiş kardiyak hücre tiplerini daha da bütünleştirdiği görüldü.

Ogle “Kalbin karmaşık çalışma yapısına rağmen sürecin çok iyi gitmesi bizi şaşırttı. Bizi cesaretlendiren hücrelerin iskele ile hizalanmış olduğunu görmekti. Devam eden sürekli bir elektrik sinyali dalgası yama ile karşıya taşındı.” dedi.

Ogle daha büyük bir yama geliştirmek için ilk adımı attıklarını ve bu sefer insan kalbiyle aynı boyutta olan domuz kalbi üzerinde test edeceklerini söyledi.

Sonuç olarak araştırmacılar sadece bu tip 3 boyutlu yazdırma ile 1 mikron çözünürlük için gerekli olan doğal kalp dokusuna benzeyen yapıları oluşturmayı başardıklarını söylediler.

Bu çalışma Circulation Research Gazetesinde yayınlandı .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…