Genç araştırmacı, sadece ışık kullanarak kan grubunu belirliyor. Hemde kan örneklemesi gerekmiyor.

Gelecekte kan grubunu belirlemek için kan numunesi olmadan, cildin içine doğru ışık tutan bir cihaz ile belirlenebilecek.

Herkesin kan grubu aynı değil. Genler kendi kanınızın hazırladığı tarife bağlı olarak değişir. Bu nedenle hastaneler kan örnekleri toplamalı ve kan kaybına uğramış hastalara hangi kan naklinin güvenli bir şekilde transfüze edilebileceğini bilmek için test etmelidirler. Ancak bu durum Kuveytli bir gencin yeni raporu ile değişebilir.

Raporda kızıl ötesi ışığı kullanarak farklı kan türleri arasında ayrım yapmanın mümkün olduğunu gösterildi. Gelecekte, hemşire veya laboratuvar çalışanları kolayca cildinize bir ışık tutarak ve geriye yansıyan ışığı analiz ederek kan grubunu söyleyebilecek. İyi haber: bu düşük maliyetli yöntem için iğne gerekli değil.

Kanın Yapısı

Kan karmaşık bir partikül ve protein çorbasıdır. Buna enfeksiyona karşı savaşmaya yardım eden beyaz kan hücreleri ve yaralanma sonrasında kan pıhtına yardımcı olan trombositler de dahildir. Ancak kırmızı kan hücreleri en yaygın olanıdır. Vücuttaki dokulara oksijen verirler ve karbondioksitleri akciğerlere geri gönderirler.

Araştırmayı yapan Zainab Alnakkas kırmızı kan hücreleri bu nedenle önemli olduğunu söylüyor. Kuveyt’teki Kız Lisesi’ndeki bu 17 yaşındaki öğrenci, bazı proteinlerin ve ya kırmızı kan hücrelerinin yüzeyindeki diğer maddeler bağışıklık sistemine tepki vererek yabancı maddelere karşı savaştığını işaret etti. Bu maddeler topluca antijen olarak bilinirler.

Dört ana kan grubu vardır: A, B, AB ve O. A, B ve AB’nin tümünde antijenler bulunur. Bunların hiçbirine sahip olmayan kan 0 tipi olarak bilinir.

Kırmızı kan hücrelerindeki belirli proteinler, bir kişinin kan türünün başka bir antijen çeşidine ev sahipliği yapıp yapmadığını (Rh) belirler. Bunu sağlayamayanlar”Rh-negatif” olarak ve bunu sağlayanlar”Rh-pozitif” olarak kabul edilir.

Bağışıklık sistemi kendi antijenine rastlarsa antikorlar oluşacak ve bu antijenin kaynağıyla savaşmaya kalkışacaktır. Bu nedenle, kan nakli yapılacak kişiye, kendilerine uygun bir kan grubunun verilmesi çok önemlidir. (Hem harf tipi hem de Rh faktörü bakımından)

Bugün çoğu laboratuvar, kırmızı maddenin bir örneğini test ederek bir kişinin kan grubunu tespit eder.

Kan Hücreleri

Laboratuvar çalışanları, kan hücrelerinin çeşitli antijenleri içerip içermediğini kontrol edecek. (Bunu, bu antijeni tanıyan çeşitli reaksiyonlar arayan çeşitli antikorlar ekleyerek yapar.)

Fakat bilim adamları, farklı kan türündeki kırmızı kan hücrelerinin ışığı biraz farklı yansıttığını da göstermiştir. Zainab bunu, özellikle belirli kızıl ötesi ışık dalga boylarında geçerli olduğunu belirtiyor. Bu yüzden, kan türlerini belirlemek için ışığı kullanıp kullanamayacağını merak ediyordu.

Üç farklı dalga boyundaki kızıl ötesi ışığı 30 kişiden kan örneği vasıtasıyla parlattı. Ardından, 10 metreden 30 santimetreye kadar olan dalga boylarındaki örneklerden yansıyan ışığı ölçmek için sensörler kullandı. (Bunların hepsi radyo dalgalarına karşılık geliyor.) Ayrıca, gelen bir dalga boyundaki ışığın ne kadarının kan dolaşımında emildiğini ölçtü. Bir başka testte, alyuvarların dağılma açısını ölçtü.

Genel olarak, Zainab’ın bulduklarına göre; kanda daha az antijen olduğundan kırmızı kan hücreleri daha az ışık emer. Ayrıca daha az antijenle dağılmış kan daha az ışık emer. Örneğin, öğrecinin keşfettiği kan grubu olan 0, A veya B antijenleri olmayan diğer ışık türlerden daha az dağıtır.

Zainab Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı‘nda araştırmalarını sergiledi. ISEF, Bilim ve Kamu Topluluğu tarafından oluşturuldu ve Intel sponsorluğunu üstlendi. Yarışma dünya çapında öğrencilerin kazandığı bilim fuarı projelerini sergilemelerini sağlıyor. (Topluluk aynı zamanda Öğrenciler İçin Bilim Haberleri yayımlamaktadır.) Bu yıl, yaklaşık olarak 75’ten fazla ülkeden 1.800 lise öğrencisi büyük ödül ve araştırma sergilemek için yarıştı.

Şimdi, Zainab’ın tekniği hala çalışmak için kan öreğine ihtiyaç duyuyor. Bu iğneler anlamına gelir. Ancak gelecekte mühendisler, uygun dalga boyundaki ışığı bir kişinin cildine parlatacak bir cihaz yapabilir. Işık ciltten geçebilmeli. Öğrenci, bir kişinin vücudundaki kanla böyle bir test yapılabileceğini açıkladı.

Bu test için kullanılan ışık tarayıcı ve analizci de taşınabilir olabilir, diye belirtiyor. Yani örneğin, acil tıp teknisyenleri bir kaza mahallinde kullanabilirler. Birisinin cerrahi için kan alması gerekiyorsa hastaneye gelmeden önce onları bekliyor olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…