Su dolaşım sörfü, uzun süredir kara deliklerde göründüğü düşünülen zor bir olayı ortaya çıkarmıştır.

Dönen bir kara delikten saçılmış ışık dalgaları, kara deliğin dönme enerjisinin bir kısmını süpürür. Böylece içeri giren enerjiden daha fazla enerji ile sıçrayabilir.

Fakat 1971’de tahmin edilen ve döner süperradyans olarak bilinen etkinin, gerçek bir kara delikte gözlemlenmesi oldukça zor. Dolayısıyla bilim adamları harekete geçirici rotasyonel süperradyans’ı hiç görmediler.

Ama şimdi, 12 Haziran’da Nature Physics‘te yayınlanan makaleye göre Fizikçiler ilk kez bu etkiyi bir küvet boşaltma suyu etrafında dönen bir su girdabıyla yapılmış bir kara delik doppelganger‘de gördüklerini bildiriyorlar.

Araştırmayı yöneten İngiltere Nottingham Üniversitesi’nden Silke Weinfurtner “Tenis küresi toplayıp bir duvara atarsanız, enerjisinin daha fazla geri gelmesini beklemeyin” diyor.

“Ama bir kara delikte bir şey fırlattığınızda, dönen bir kara delik ise, aslında enerji kazanabilirsiniz.”

Etkisini göstermek için, bilim adamları bir su girdabı yarattı. Nottingham’da fizikçi Antonin Coutant, “Sıvının kara deliğe benzeyecek şekilde boşaltılması gerekiyor” dedi.

Yüzey dalgalanmaları, girdap içine emildiği bir dönüş noktasına ulaşır. Bu, bir kara deliğin olay ufkuna benzemektedir. Bu ufukta, ışığın kaçabileceği bir sınır yoktur.

Süperradyant

Weinfurtner, Coutant ve arkadaşları, girdaptan saçılan su dalgalarının süperradiant bir artışa neden olduğunu bildiriyor. Dalgaların frekansına ve yönüne bağlı olarak ortalama yüzde 14’e kadar yükseltildi.

Su dalgalanmaları enerjiyi elde eden bir girdaptan çıktığı gösterilmiştir. Bilim adamları, rotasyonel superradyans olarak bilinen bu etkiyi ilk kez gözlemledi. Etkinin de dönen kara deliklerde olması bekleniyor.

Açıkçası belli sebeplerden ötürü, araştırmacılar bir laboratuvarda gerçek bir kara delik çalışamazlar. İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi’nden fizikçi Sam Dolan “Hepimiz için sorun olabilir.” dedi.

Dolan, sonuç olarak “kara delikler ile ilgili teorilerin doğru olduğuna dair bize daha fazla güven veriyor.” dedi.

Dönel süper-radyasyon kara deliklerin zayıf bir etkisi var. Lizbon’daki Instituto Superior Técnico’dan Fizikçi Vítor Cardoso, Portekiz’de kara deliklerin zayıf bir etkisi olduğunu gözlemliyor. Süper iletkenlik, yerçekimi dalgalarının yanı sıra ışık dalgalarını da etkiler.

Kara deliklerin birleşmesi ise şöyle, kara delikler eğilirse, boş zaman aralıklarındaki dalgalanmalar karıştırılır. Bu amplifikasyon, geleceğin ultra-duyarlı yer çekimi dalgası dedektörleri tarafından gözlemlenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…

İki Dillilik, Doğal Olarak Beynimize Geliyor

 Nörobilimcilerden oluşan bir ekip, beynin tek bir dildeki ve iki farklı dilden…

Dünyanın Manyetik Alan Haritası Tamamlandı!

Dünyanın manyetik alanı, gezegenin iklimi, tektonik kaymaları, yerçekimi ve hatta rotasyonunu etkiler.…

B1 Hücrelerinin Kökeni Hakkında

Yeni bir MDC çalışması immünolojide onlarca yıllık bir tartışmayı çözebilir: Prof. Klaus…