Oulu Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar; farklı enerji türlerinden elektrik elde edebilen yeni bir malzeme keşfetti. Bu malzeme belirli enerji türlerini elektrik enerjisine dönüştürebiliyor. Bu malzeme perovskit kristal olarak bilinen, kristal ailesinin yeni üyesi.

Kimyasal formülünü, yeni malzemeye ad olarak veren araştırmacılar, bu malzemeyi KBNNO olarak isimlendirdiler. Bu kristalin en önemli özelliği; ısıyı, ışığı ve basınçtaki değişimleri elektrik enerjisine dönüştürmesidir. Diğer perovskit kristaller gibi KBNN’ da ferroelektrik olduğu için bir elektrik alan uygulandığında kendi kutuplarını değiştirme özelliği var. Bu malzeme küçük pusula iğneleri gibi elektriksel iki uçlu olarak düzenlenmiş, herhangi bir fiziksel değişim olduğunda bu uçlar hizalanıyor ve akım oluşuyor.

Image result for KBNNO

Physics Letters Dergisi’nde yayımlanan bu yeni çalışmada KBNNO oda sıcaklığında test edildi. Ekip KBNNO’nun ışığı elektriğe dönüştürme yeteneğini incelerken, aynı zamanda malzemenin basınç altında ve sıcaklık değiştiğinde verdiği tepkiyi de inceledi. Daha fazla geliştirilmesi yönünde çalışan araştırmacılar, böyle bir malzemenin sanayide cihazları bir prize takmaya gerek kalmadan, çevresel kaynakları kullanarak şarj etmek için kullanılabileceği düşünüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…

İki Dillilik, Doğal Olarak Beynimize Geliyor

 Nörobilimcilerden oluşan bir ekip, beynin tek bir dildeki ve iki farklı dilden…

Dünyanın Manyetik Alan Haritası Tamamlandı!

Dünyanın manyetik alanı, gezegenin iklimi, tektonik kaymaları, yerçekimi ve hatta rotasyonunu etkiler.…

B1 Hücrelerinin Kökeni Hakkında

Yeni bir MDC çalışması immünolojide onlarca yıllık bir tartışmayı çözebilir: Prof. Klaus…