Belirli mimari tasarımlarla küçük elektronik parçalar oluşturmak artık 3D baskı ile başarılabiliyor. Fakat süreç yavaş, nispeten pahalı olabilir ve yapısal kusurlara yol açabilir. Bu yüzden bilim adamları, basıldıktan sonra katlanan düz elektronik üretme yöntemleri üzerinde çalışıyorlar.

Ancak cihazları arzulanan şekillere katlamak, ilave işleme adımları veya ışık maruziyeti ya da parçaların sıvılara daldırılması gibi spesifik koşulları gerektirir. Bu da elektronik ürünler için her zaman iyi bir seçenek değildir.

Kısıtlamaları ele almak için Wojciech Matusik, Subramanian Sundaram ve meslektaşları daha pratik bir yaklaşım önerdiler.

Çok yönlü, gelişmiş robotik ve diğer teknolojilere bağlı talep arttıkça, bu uygulamaları sağlayabilen bileşenlere olan ihtiyaç da artar.

Bu tür bileşenlerin topluca üretilmesi büyük bir zorluktu. Ancak şimdi, ACS Uygulamalı Malzemeler ve Arayüzler’de, araştırmacılar bu ihtiyacı karşılamak için kendilerini istenen şekle sokabilen elektron baskıları yapacak bir yol geliştirdiklerini bildiriyorlar.

Araştırmacılar ultraviyole ışığı ile iyileştirilebilen akrilat monomerler ve oligomerler içeren yeni bir mürekkep formüle etti.

Enerji, baskı sürecinde kalıcı gerilme şekli olarak baskılı parçanın belirli bölgelerinde depolanır.

Düz aygıt yazdırıldıktan sonra yazıcı platformundan çıkarılır. Şişme kuvvetleri kendisini ek uyaran olmaksızın elde edilen şeklin, önceden belirlenmiş bir şekle katlanmasına neden olur.

Araştırmacılar, bu gelişmenin robotik ve insan-makine arayüzlerinde oldukça yüksek oranda kullanma alanı olabileceğini belirtiyorlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Boston Dynamics Robotundan Mick Jagger Taklidi

Boston Dynamics’in ünlü robotu Spot, Mick Jagger’ın Start Me Up parçası için…

Mühendisler; Arama ve Kurtarma Robotları Tasarımlarında Yılanlardan İlham Alıyor

Yılanlar, dayanılmaz sıcak çöllerden yemyeşil tropik ormanlara kadar her gün ağaç, kaya…

Yeni Radar Kral Tutankamon’un Lahitindeki Gizli Odaların Yol Haritasını Çıkardı.

Kral Tutankamon’un resimli duvarlar ardındaki gizli odalarının bulunması amacıyla yapılan araştırma kapsamında…