Astronomi ve Uzay

Kış, Kızıl Gezegene Geldi mi? Mars’ın Derin Buz Krateri

0

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) perşembe günü yaptığı bir basın açıklamasında: Mars Express uydusunun yakın zamanda Mars’taki tuhaf, ama güzel yerin bir fotoğrafını çektiğini duyurdu. Korolev Krateri olarak adlandırılan bu alan, gezegenin kırmızımsı arazisiyle çevrili, ürkütücü beyaz bir manzara gibi görünüyor.

Mars Express, Yüksek Çözünürlükle Stereo Kamera (HRSC) tarafından çekilen bu görüntü, bir görüntü oluşturmak için birleştirilmiş beş farklı “şeritten” oluşuyor. Bu krater ayrıca iç ve dış manzarasının daha eksiksiz bir görünümünü gösteren perspektif ve topografik görünümlerde de gösterilmektedir.

euronews

ESA’ya göre, krater 51 mil genişliğinde ve Mars’ın kuzey ovalarında yer alıyor. Buzla dolu bir Mars krateri ve merkezinde 1,8 mil kalınlığında bir su buzu höyüğü var. Kraterin buzlu görünümü, buzun üzerinde dolaşan havanın yer aldığı bilimsel bir fenomen olan “soğuk tuzak” tan geliyordu. “Soğuk tuzak ”, kraterin buzu üzerinde dolanan ve bu süreçte tüyler ürpertici bir sis benzeri varlık ortaya çıkaran bir soğuk hava tabakası yaratır. Kalkan gibi davranır ve buzun erimesini önler. Hava en iyi ısı iletkeni olmadığından, “soğuk tuzak” kraterin yıl boyunca serin görüntüsünü korumasını sağlar.

Spread the love

RFID Etiketi, Vücut Hareketlerini ve Şekil Değişikliklerini İzler

Previous article

Yapay Davranışsal Hareket Yakalama İle ‘Davranış Dilini’ Çevirmek

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up