Fizik/Kimya

Kuantum Dolaşıklığı’nın İlk Fotoğrafı

0

Kuantum dolaşıklığı; iki parçacık birbirinden ayrılmaz bir şekilde bağlandığında oluşur ve bunlardan birine ne olursa olsun, birbirlerinden ne kadar uzakta olduklarına bakılmaksızın derhal etkilenir.

Bu özel fotoğraf, iki foton yani iki ışık parçacığı arasındaki karışmayı göstermektedir.

Araştırmacı Paul-Antoine Moreau, BBC’ye görüntünün “doğanın temel özelliklerinin zarif bir gösterimi” olduğunu söyledi.

Bu olağanüstü fotoğrafı çekmek için, Moreau ve ekibi, ‘geleneksel olmayan nesneler’ olarak tanımladıkları şeyde dolaşmış fotonların akışını patlatan bir sistem yarattı.

Deney aslında dört farklı faz geçişi altında fotonların dört fotoğrafını çekmeyi içeriyordu. Aşağıdaki resimde tamamını görebilirsiniz:

Kuantum Dolaşıklığı’nın İlk Fotoğrafı

Science Alert

Burada görülen aslında fotonların bir dizi dört aşamalı geçişlerden geçtiği, çoklu görüntülerin bir bileşimi…

Fizikçiler dolaşmış fotonları ikiye böldü ve phase-baryum borat olarak bilinen sıvı kristal malzemeden bir ışın geçirdi ve dört faz geçişini tetikledi.

Aynı zamanda, sıvı kristalin içinden geçmemiş olmasına rağmen, aynı faz geçişlerinden geçen dolaşık çiftin fotoğraflarını çekmişlerdir.

Aşağıdaki düzenekte görüldüğü gibi; dolaşan foton demeti sol alttan gelir, dolaşmış çiftin bir yarısı sola ayrılır ve dört faz filtrelerden geçer. Bu süreçte dümdüz ilerleyen diğerleri filtrelerden geçmedi, ancak aynı faz değişikliklerinden geçti.

Kuantum Dolaşıklığı’nın İlk Fotoğrafı

Science Alert

Kamera bunların resimlerini aynı anda çekebildi, böylelikle bölünmüş olmalarına rağmen her ikisinin de aynı şekilde değiştiğini gösterdi. Başka bir deyişle, dolaşmışlardı.

Einstein kuantum karmaşasını ünlü kılarken, son fizikçi John Stewart Bell kuantum karmaşasını tanımlamaya yardımcı oldu ve ‘Bell eşitsizliği’ olarak bilinen bir test kurdu. Temel olarak, eğer Bell eşitsizliğini kırılabilirse; gerçek kuantum dolaşıklıkları onaylanabilir.

Araştırma ekibi Science Advances’e; görüntülerdeki Bell Eşitsizliği’nin ihlal edildiğini gösteren bir deney rapor ettiklerini söylüyor. Ayrıca bu sonuç; hem yeni kuantum görüntüleme şemalarının yolunu açıyor, hem de mekansal değişkenlere dayalı kuantum bilgi şemalarına izin veriyor.

Spread the love

Başarının 7 Ruhsal Yasası

Previous article

İnsanları Mikro Göz Hareketlerine Göre Belirleyen, DeepEyedentification

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up