Kumaşlar; Yeni Yazılım Olmaya Hazırlanıyor/MIT

Bir yıdan daha kısa süredir; araştırmalar elyafların içine gömülü 250.000 ‘den fazla yonganın üretimini sağladı.
2018 yazında, MIT araştırmacıları tarafından yönetilen bir ekip Nature dergisinde; elektronik cihazları kumaşlarda veya giysi, uçak kanadı ve hatta yara örtüleri gibi kompozit ürünlerde kullanılabilecek fiberlere, başarıyla yerleştirdiklerini bildirdi. Araştırmadaki ilerlemeler; kumaşların veya kompozitlerin çevrelerini algılamasına, iletişim kurmasına, depolanmasına, enerjisini dönüştürmesine ve daha pek çok şeye olanak sağlayabilir.

MIT ve Gelişmiş Fonksiyonel Kumaşlar Ağı (AFFOA) üyeleri; sürecin verimliliğini ve genel güvenilirliğini arttırmanın yollarını aradılar. Güney Carolina’daki Inman Mills’te çalışan ekip; hem yayın hem de bilgi almak için ışığı kullanabilecek kumaşlar üretmek için geleneksel, endüstriyel üretim ölçekli bir dokuma tezgahı kullanarak, gelişmiş elyafları dokuma yöntemini kurdu.

AFFOA CEO’su ve Malzeme Bilimi ve Elektrik Mühendisliği Profesörü Yoel Fink: “AFFOA, daha önce görülmemiş bir hızla piyasaya hazır ölçeğe ulaşmak için temel araştırmalara yardımcı oluyor. Yakın zamanda bir üniversite araştırma projesi olan yonga içeren lifler; yıllık yarım milyon metre hızında üretiliyor. Bu ölçek, AFFOA’nın düzinelerce şirketi çalıştırmasını ve aynı anda birden fazla pazarda, ürün ve süreç geliştirmeyi hızlandırmasını sağlıyor.”

Fink, AFFOA’nın çalışmalarının “Elyafların Moore Yasası”nı açığa çıkardığını, burada elyafların temel işlevlerinin önümüzdeki yıllarda katlanarak, artacağını ve şirketlerin katma değerli kumaş ve kompozit ürünler ve hizmetler geliştirmelerini sağladığını söylüyor. Araştırmacılara göre; yonga içeren lifler; kumaşların hesaplamada ve AI’de bir sonraki sınır olma ihtimalini de ortaya koyuyor.

Kumaş İnovasyonunun Tohumlarını Ekmek

MIT Başkanı L. Rafael Reif; 2015 yılında, toplumu etkilemek için yeni fikirlerin alınması için gereken süreyi azaltmak amacıyla “yenilik bahçelerinde” olarak adlandırdığı kamu-özel ortaklıklarının kurulmasını istedi. Özellikle; somut yenilikleri konuşlandırmak ve dijitalleşme gibi kolay hale getirmek istedi. Böylece AFFOA, elyaf malzemeleri ve tekstil üretim süreçlerindeki son gelişmelerden yararlanmak için kuruldu.

Yazılım Hızında Kumaşlar

Yazılımın başarısındaki kilit unsurlardan biri; müşterileri hızlı bir şekilde prototipleme ve test etme becerisi olmuştur.

Kumaş ürünlerinin pazarda daha hızlı hareket etmesini sağlamak için AFFOA; düzinelerce yerli üretici ve üniversiteye sahip ulusal bir prototip ağı yarattı. Gelişmiş kumaş ürünlerini doğrudan müşterileri ile hızlı bir şekilde test etmesini sağladı.

Prototipleme ağı şu anda aktif olarak MicroAwards adı verilen 30’dan fazla projeyi takip ediyor. Endüstri ve akademik katılımcıların, kısa süre içerisinde, genellikle 90 gün veya daha az bir sürede çalışması ve iki haftaya ayrılması gerekir.

Mayıs ayının sonunda, Artırılmış Gerçeklik Fuarı’nda, AFFOA; LOOks Sistemi’ni kullanarak birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlayacak bir kumaşla, artırılmış gerçeklik deneyimi sunacak.

Fink’e göre, AFFOA’nın çalışması eski ama büyük ölçüde değişmeyen bir malzeme olan kumaşı inovasyon için yeni bir platforma dönüştürmekle ilgilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

AI; doktorların COVID-19 salgını sırasında yoğun bakım yataklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19…

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir…

AI’ye Karanlıkta Renkleri Tanımlamayı Öğretmek

California Üniversitesi‘ndeki bir araştırma ekibi, karanlıkta sınırlı renk görüşü sağlamak için derin…