Sanal gerçeklik çoğu zaman, şirket için yalnızca bilgisayar tarafından oluşturulan karakterlerle bir kullanıcının dünyadan yalıtılmış hissetmesine neden olabilir. Ancak, British Columbia Üniversitesi ve Saskatchewan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, daha sosyal bir sanal gerçekliği desteklemenin yolunu bulabileceklerini düşünüyor.

Araştırmacılar; aynı anda iki kullanıcıyı destekleyen, birden fazla açıdan bakıldığında bile tam, bozunmayan bir 3D görüntü üreten, gelişmiş kalibrasyon ve grafik oluşturma teknikleri kullanan, küre şeklinde bir VR ekranı geliştirdi.

UBC’de, Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Profesörü Sidney Fels: “Piyasadaki küresel VR ekranlarının çoğu, yalnızca tek bir bakış açısından doğru görüntü gösterme yeteneğine sahiptir. Küre şeklindeki ekrana baktığımızda, 3D illüzyonu her açıdan zengin ve doğru. Bu, iki kullanıcının bir tür işbirliği içinde görev yapması için ekranı kullanmasına veya aynı alanda, çok oyunculu bir oyunun keyfini çıkarmasına izin veriyor. Bu özelliğe sahip ilk küresel VR sistemlerinden biri.”

Araştırmacıların ‘Kristal (Crystal)’ olarak adlandırdıkları sistem; oyuk bir top şeklinde 24 inç (600 mm) ekrana sahiptir. Ekran yüzeyi Ottawa’daki teknik özelliklere göre özel olarak üretildi: Dört adet yüksek hızlı projektör ve görüntüleri oluşturmak için kullanılan bir kamera, kalibrasyon ve dokunma hissi, kullanıma hazır olarak üretildi.

Araştırmacılar, dört kişilik bir sistem üzerinde çalışıyor ve çok oyunculu sanal gerçeklik oyunları, sanal cerrahi ve VR destekli öğrenme dahil olmak üzere, ekranlarının gelecekteki gösterimi için birçok potansiyel kullanım alanı olduğunu söylüyorlar. Ancak, şimdilik telekonferans uygulamaları ve bilgisayar destekli tasarıma odaklanmaktadırlar.

Saskatchewan Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimi Profesörü Ian Stavness: “Uzak bir kullanıcının bir yerel kullanıcı toplantısına katılacağını hayal edin. Her iki yerde de insanların kafalarını ve yüzlerini 3D olarak görmek için harika bir Kristal küre olabilir. Veya bir yerde VR ve hareket izleme teknolojisi yardımıyla bir tasarımı mükemmelleştiren endüstriyel tasarımcılar ekibiniz olabilir.”

Teknoloji henüz yeni olmasına rağmen, araştırmacılar onun için iyi bir gelecek öngörüyorlar.

Fels: “Küresel VR’nin düz ekranların veya kulaklıkların yerini alacağını söylemiyoruz. Ama yine de başkalarıyla görmek ve konuşmak istediğiniz VR etkinlikleri için iyi bir seçenek olabileceğini düşünüyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

“Overview” İle Güneş Sistemi Etrafında Sanal Bir Tur Atın

Burning Man sanat montajı içerisinde yer alan Apollo programının 50. yıldönümü anısına,…

Sanal Gerçeklik (VR) Fitness Bisikletlerine Yeni Yollar Açtı

Sabit bir bisikletle pedal çevirmek gerçek hayatta yorgunluk: tüm gücünüz ile sürseniz…

Haptik VR Cerrahi Simülasyonlar Geliştiriliyor

Londra’daki Royal Society of Medicine’de başlatılan 2015 yılı komisyon raporuna göre, 5…

20 Bin Yıllık Eserlerde 21.YY Teknolojisi

Müzeler sadece tarihi yönü ile değil, sanal gerçeklik, akıllı cihaz uygulamaları ve…