Mario Kart 8 Deluxe – Wii U classic yeniden yapılandırılarak geliştirildi

Nintendo Kart ayrıcalığı bireysel yeteneklerin önemli olmadığı bir yarış oyunu tasarlamıştır. Switch remaster ise bu ayrıcalığı ve fazlasını sağlar.

Mario Kart Oyununa Switch özelliğini getirmek, Nintendo’nun yeni makinesi için kolay bir galibiyet gibi görünüyor.

Aslında bu yeni bir oyun değil, Mario Kart 8’in birkaç ekstra eklenmiş hali. Ancak bir diğer yönü ile öyle olmadığını gösteren 3 büyük özelliğe sahip. Bu özelliklerden birincisi, taşınabilir modda oynamak.

Bu tamamen yeni durumlara açılıyor. Pek çok insan Wii U sahibi değil ve Mario Kart 8 kesinlikle hala fantastik bir yarış oyunu.

 

Wii U’yu atlayanlar için, ikinci özellik Mario Kart 8 yer çekimine meydan okuyan, duvarlar ve hatta tavan boyunca sürülebilen daha büyük araçlar ve 12 yarışçıya sahip. Havada uçmak için kaykaycılarda yeni eklenen özelliklerden.

Yeni konsol potable modunda tüm araçlar harika. Ve Mario Kart 8 Deluxe’e Wii U versiyonu için DLC de dahil. Aynı harika Animal Crossing arabaları four seasonal flavours ile karşımıza çıkıyor. Yani oyun toplamda 48 araca sahip.

 

Üçüncü büyük özellik olarak, Oyuncular Splatoon’dan Inkling Girl ve Inkling Boy gibi yeni karakterinde yer aldığı 42 Nintendo tema karakterinden birini seçebilir.

Mario Kart 8 Deluxe’de gang’den Splatoon’da dahil olmak üzere 42 Nintendo temalı karakter var.

Bu yeni karakterler kısa sürede Nintendo içinde Wii U’dan Switch’e geçecek. Mario Kart 8’den farklı olarak tüm araçlar ve oyuncular oyunun en başında seçilebilir.

Oyunda kilitli olan içerikler ise; değerli kartlar ve bisiklet parçaları. Seçeceğiniz karakterlerin ağırlık sınıfı ile birlikte istatistiklerinizi de belirleyin; hız, ivme, ağırlık, kullanım ve kavrama gibi.

Usta Sürücüler

Tecrübeli oyuncuların oyunda biraz vakit geçirerek para kazanmaları gerekli. Böylece kilitli kombinasyonları açabilir ve mükemmel etapları oynayabilirler.

Usta sürücüler Deluxe’te yer alan yeni özellikler sayesinde eğlenceyi katlayabilirler. Bu özelliklerden bazıları şöyle; belli araçların özel ekipmanlarını seçerek 3. Level’e eklenen turbo boost ile köşelerden kayabilirsiniz.

200 cc’lik zaman denemeleri ile Wii U versiyonundaki ustalıkları kazanma şansı veriyor. Hem de 2 oyun eşyasını elde tutma imkanı sunarak oyunu taktiklerle oynamaya teşvik ediyor.

 

Oyuncu arkadan gelecek saldırılara karşı kendini savunmak için, önce banana’yı sürükleyebilir. Bir an sonra yedek super horn’u yaklaşan blue shell’e düşürebilirler.

Mario Kart oyunlarının harika olarak anılmasının sebebi ise ulaşılabilir olması. Mario Kart 8 Deluxe oyunu yeni başlayan oyunculara opsiyonel özellikler sunuyor.

Bunlardan birisi; akıllı direksiyon özelliği: parkurun kenarına doğru giden bir yarışçıyı otomatik olarak yönlendirip hızlandıracak.

Mario Kart oyunları her zaman iyi performans yakalayacak şansları olmayan oyunculara da hitap ediyor. En önemlisi onları speed-boosting yenilmezlik yıldızı veya opponent-munching piranha plant gibi daha iyi öğelerle ödüllendirerek oyun daha eğlenceli ve kolay hale getirilmiş.

Switch Özelliği

Mario Kart hemen her grup insan tarafından oynanabilir bir oyun ve Switch özelliği de bunu destekliyor. Diğer, çoklu oyunculu bir oyun olan Joy-Con, bir arkadaş ile oynamaya da imkan veriyor. Joy-Con tek başına oynamak için en rahat oyun olmayabilir.

Oyunda direksiyon sorun olabilir. (ve özellikle büyük elleriniz varsa)Ama ekstra ekipman satın almadan bir arkadaşını getirebilmek nadir ve hoş bir davranış.

Tabii ki eğer arkadaşınız Switch’e sahipse o zaman bölünmüş ekranda oynamaya bile gerek kalmaz. Çünkü zaten oyunun kopyasına da sahip olursunuz.

Bir arada iken taşınabilir modda yüzleşmek için kablosuz oyundan faydalanabilirsiniz. Ayrı iken de online oynayabilirsiniz. Her konsolda iki oyuncu ile oynayabilirsiniz.

Bir arkadaş ile oynarken fiziksel olarak yakın olmayı sevdiğiniz birisi bile olsa, konsola dikkatle bakılırsa oyun oynayabilecek kadar konforlu bir oyun salonu olduğu söylenebilir.

Reklamlar aracılığı ile bize satılan ideal kurulum olup: her biri kendi konsoluna sahip arkadaş grubu aynı ortamda oyun oynayabilmek için taşınabilir moddan yararlanabilir.

Ve belki de en şaşırtıcı olan oyunun savaş modu. Wii U versiyonunda bu kısmı sonradan düşünülmüş gibi. Mario Kart 8 iki oyuncunun balonlar tükenene kadar birbirini oyun malzemeleriyle vurduğu bir savaş sunuyor.

Mario Kart 8 Deluxe’te yalnızca yarışlarda kullanılan 8 araç için 5 mod ve 8 harita özelliği (5 i yeni) sunuluyor.

Oyundaki pek çok mod serideki diğer oyunları oynamış oyunculara tanıdık gelecek. Balon savaşında, her oyuncuya 5 balon veriliyor.

Saldırıya uğrayan kaybediyor. Saldıran ise puan ile ödüllendiriliyor. Eğer oyuncu balonların hepsini kaybederse puanları yarıya düşüyor.

Risk-ödül dengesi savaşmak için cesaretlendirici olarak düşünülmüş. Bir balon savaşı olan Bob-omb Blast’ta ise: tüm oyun malzemeleri bombalar ve dikkatli bir oyuncu birkaç şey toplayabilir.

Oyun Modları

Coin Runners oyuncuların kurlardan ve diğer oyunculardan topladığı oyun parasıdır. Shine Thief GameCube tarafından Double Dash’ta ortaya çıkmıştır. Oyuncular Shine Sprite olarak bilinen bir oyun malzemesi üzerinde 20 saniyelik geri sayımda da mücadele ederler.

Oyunun dört modu da takımlarla oynanabilir. Ve en eğlenceli kısım takımın oyun liderini hedef almasıdır.

Oyunun yeni modlarından olan Renegade Roundup, yalnızca takım olarak oynanabiliyor ve Mario Kart 8’in yeni eklentisi olan, Piranha Plant’te de kullanılan a cops and robbers teması ile tanıştırıyor.

Takım üyeleri bu plant’leri araçlarına bağlayarak diğerlerini yakalayıp haritadaki bir yere hapsetmek için kullanıyor. Eğer hepsini hapsetmeyi başarırlarsa tur erken bitiyor.

Hainler serbest puan kazanmak için yer değiştirirken takım arkadaşlarına yakalanmaktan kaçınmalıdır. Bu mod diğerlerine göre oldukça eğlenceli. Özellikle de birisi “Ben kodesteyim. Gel ve çıkar beni.” dediğinde.

Mario Kart oyununu meydana getiren işte böyle güzel anlar. Bazı oyuncular saatlerini harcayarak zaman denemelerini mükemmel hale getirmeye yada online durumlarını iyileştirmeye çalışıyor.

Aslında bu oyunların gerçek anlamı bu değil. Mario Kart bireysel yetenekleri ne olursa olsun ailen ve arkadaşların ile bir araya gelip eğlenebileceğin harika bir eğlence aracı. Sayılan tüm bu özellikleri ile Mario Kart 8 Deluxe serinin en iyi çok yönlü oyun versiyonudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Atari Ustası: Yeni AI Video Oyunu Mücadelesinde Google Deepmind’i Çökertiyor

Yeni bir algoritma türü, en son teknolojiye sahip AI’den 10 kat daha…

Zihin Kontrol Oyunlarının Sinirbilimi

2016 sonlarında Boston merkezli yeni başlayan Neurable, sinirbilimci Ramses Alcaide’nin ve Michigan…

Çok Oyunculu Oyun Oynamayı, Eğitsel Bir Deneyime Dönüştürmek

Yeni bir video oyun sistemi; işbirliğini ve problem çözmeyi geliştirirken, birden fazla…

Video Oyunları, Tarihsel Araştırma İçin Ciddi Araçlar Olabilir

Bilgisayar modelleme tekniklerinin olağanüstü sonuçlarından biri; gerçek dünyadaki çeşitli fenomenleri fevkalade ayrıntılı…