Astronomi ve Uzay

Mars 2020; Eski Yaşam İzlerini Arayacak

0

Kızıl Gezegen’e doğru yola çıkacak olan Mars 2020 Gezgini; sadece eski yaşamın izlerini aramakla kalmayacak, aynı zamanda gelecekteki insan misyonlarına da yol açacak.

Gezici, Los Angeles yakınlarındaki Pasadena’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda büyük, steril bir odada inşa edildi ve burada sürüş ekipmanına ilk başarılı testi verildi.

Programa göre; 2020 Temmuz ayında Florida’nın Cape Canaveral kentinden ayrılması ve yedi ay sonra Şubat ayında Mars’a iniş yapmak için beşinci ABD gezgini olması planlanıyor.

Misyon Yardımcısı Matt Wallace: “Yaşam belirtilerini aramak için tasarlandı, bu yüzden Mars’ın yüzeyindeki jeolojik ve kimyasal bağlamı anlamamıza yardımcı olacak bir dizi farklı araç taşıyoruz.”

Gezgin cihazlarda; 23 kamera, Mars rüzgarlarını dinleyecek iki “kulak” ve kimyasal analiz için kullanılan lazerler var.

Yaklaşık olarak bir otomobilin boyutunda olan gezgin; selefi Merak (Curiosity) gibi altı tekerleğe sahiptir ve bunlar kayalık arazide hareket etmesini sağlar.

Minyatür bir nükleer reaktör tarafından beslenen Mars 2020, yedi metrelik eklemli kollara ve bilim insanlarının yaşam için potansiyel açıdan uygun olarak tanımladıkları yerlerde açık kaya örneklerini kırmak için bir matkaba sahiptir.

PHYS

Eski Yaşam

Milyarlarca yıl önce; Kızıl Gezegenin ılık yüzey suyu, daha kalın bir atmosferi ve çevresinde manyetik bir gücü vardı.

Araştırmacı Wallace: “Aradığımız şey eski mikrobiyal hayattır; milyarlarca yıl önce Mars’ta, gezegenin çok daha Dünya benzeri olduğu zamanlardan konuşuyoruz.”

Numuneler, toplandıktan sonra, Gezgin tarafından hermetik olarak tüplere kapatılacaktır. Tüpler daha sonra gezegenin yüzeyinde bırakılacak ve gelecekteki bir görev onları Dünya’ya geri taşıyana kadar dağılacaklar.

Wallace: “Oldukça hızlı hareket etmeyi umuyoruz. 2026’da başlatılan ve Mars’a gidip örnekleri alacak, onları bir rokete sokacak ve bu örneği Mars’ta yörüngeye itecek olan bir sonraki görevi görmek istiyoruz. Örnekler Dünya’ya ’yaklaşık on yıl içinde’ ulaşmalı.“

Phys

İnsan Misyonu

Eski yaşamın izlerini ortaya çıkarma şansını en üst düzeye çıkarmak için Mars 2020; Jezero adı verilen uzun kurumuş bir deltaya inecek.

Yıllarca süren bilimsel tartışmalardan sonra seçilen alan; bir zamanlar 500 metre derinliğindeki bir krater gölüdür. Eskiden 3.5 ila 3.9 milyar yıl önce akan bir nehir ağına bağlıydı.

Krater, 30 milin hemen hemen altındadır ve uzmanlar, eski organik molekülleri korumuş olabileceğini ummaktadır.

Mars 2020 misyonu, daha da iddialı bir hedef olan Mars’a yönelik bir insan misyonu için umutlar da taşıyor.

Gemideki ekipman; bir gün hem insanların nefes alması hem de Mars’tan ayrılırken ’dönüş yolculuğu’ için kullanılabilecek ’oksijen yapımına izin verecektir.”

NASA’nın Mars 2020’si, Dünya’da yaklaşık iki yıla denk gelen en az bir Mars yılı için aktif kalacak. Ancak Marslı gezginler amaçlanan ömürlerini çoktan aştılar. Selefi Curiosity 2012’de Mars’a indi ve hala gezegenin Sharp Dağı bölgesinde dolaşıyor.

Spread the love

Makine Öğrenimi, Gen Regülasyonunu Net Bir Şekilde Yorumluyor

Previous article

Bir Spin Kuantum Isı Motorunun Deneysel Gösterimi

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up