AI SpaceFactory tarafından NASA yarışması için tasarlanan dikey kapsül Mars habitatlarının konsept gösterimi. / AI SpaceFactory/cnbc

İnsanlar henüz Mars’a adım atmadı bile, ama mimarlar NASA’nın uzak gezegeninde yaşayabilecekleri evler tasarlıyorlar.

New York’ta “çok gezegenli bir mimari ve teknoloji tasarım ajansı” olan AI SpaceFactory; Kızıl Gezegen‘de bulunan malzemeler kullanılarak 3 boyutlu olarak basılabilecek “Marsha” adlı bir yaşam alanı tasarladı. Tasarım, bu ay NASA’nın 3D Baskılı Habitat Mücadelesini kazandı.

Koni şeklindeki koza; 15 fit yüksekliğinde ve 8 fit çapındadır ve Mars’ın tozlu, kayalık yüzeyinde dikey olarak oturtulur. Bölmeler; insan yardımı olmadan sadece 30 saat içinde 3 boyutlu olarak basılmak üzere tasarlanmıştır.

Habitatlar içeride, spiral merdivenlerle birbirine bağlanmış dört seviyeye sahiptir. / AI SpaceFactory/cnbc

Zemin katında, uzay giysisi içinde kozaya girip çıkacak mühürlü bir kapak; ayrıca astronotların testler ve diğer işleri yapması için laboratuvarlar da bulunacak. Diğer seviyeler arasında mutfak, bitki ömrünü uzatan bir bahçe, egzersiz ve diğer rekreasyonel aktiviteler için bir seviye ve dört “uyku kozası” (yatak ve masalı özel yaşam alanı) yer alacak.

AI SpaceFactory; kapsüllerin iç kısmı; “hafif, havadardır” ve aynı gün içerisinde sıcaklığı 70 Fahrenheit derece ile eksi 100 Fahrenheit derece arasında değişebilir.

AI Spacefactory/cnbc

Her seviyede; birlikte 360 ​​derecelik panoramayı kaplayan en az 1 pencere var. Su dolu büyük güneş ışığından ve aralıklı pencerelerden gelen dolaylı doğal ışık, mürettebatı zararlı güneş ışınlarından ve kozmik radyasyondan koruyarak iç mekanı aydınlatır.

Ajans, kapsüllerini “uzak bir gezegende küçücük bir Dünya balonu” olarak nitelendirdi.

AI Spacefactory/cnbc

AI SpaceFactory, ajansın web sitesinde; gezegenlerarası taşıma sorununu ortadan kaldıracak, Mars’ta yetişen bitkilerden elde edilen yenilenebilir biyoplastik (polilaktik asit ya da PLA) içeren yenilikçi bir bazalt elyaf karışımı kullanılarak üretildiğini söyledi.

AI Spacefactory/cnbc

İnsanlar hala Mars’a taşınmanın birkaç yıl gerisindeler. (Elon Musk, NASA 2030’lar için çekim yapıyor olsa da, 2024’te gerçekleşebileceğini iddia etti). Ancak NASA; tasarım yarışmasını 2015 yılında başlattı ve mimarlardan ve teknoloji uzmanlarından insanlara Mars’ta yaşayacakları uygun yaşam alanları tasarlamalarını istedi. NASA; insanlar gelmeden önce habitatlar oluşturmak için büyük ölçekli 3D yazıcılarla donatılmış Mars rovers kullanmak istediğinden, tasarımların Mars’ta bulunan sürdürülebilir malzemeler kullanılarak 3D baskı yapılabilmesi gerekiyordu.

AI Spacefactory/cnbc

NASA bilim insanları; Mars’ta insan yaşamını desteklemeyi düşünen tek insan değil. SpaceX CEO’su Elon Musk da, Mars kolonileri vizyonundan düzenli olarak bahsediyor ve hatta bu yılın başlarında attığı tweette; SpaceX’in 2050 yılına kadar Mars’ta tam olarak “kendi kendine yeten bir şehir” olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

NASA, James Webb teleskobunun gönderdiği ilk fotoğrafı paylaştı

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nun…