NASAnın InSight şirketi, Mars’taki bir sonraki robotik görevi için, önümüzdeki Mayıs ayında Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Üssü’nden fırlatmayı planlıyor. InSight, Amerika Birleşik Devletleri’nin Batı Sahili’nden fırlatılan ilk gezegenler arası misyon olacak. Lockheed Martin Space Systems, şu anda Denver, Colorado yakınlarındaki bir tesiste uzay aracını test ediyor ve monte ediyor.

Lockheed Martin Uzay Aracı Programı Yöneticisi Stu Spath: “Takımımız geçen ay sistem seviyesinde entegrasyon ve test faaliyetlerine devam etti. Tamamlanmış arazi, akustik aletler ve termal denge testleri de dahil olmak üzere nihai uzay aracı testini tamamlayabilmemiz için entegre edilmiştir.”

InSight (İç Saha İncelemeleri, Jeodezi ve Isı Taşımacılığı İç Yapı İncelemesi), Mars’ın iç yapısını inceleyen ilk NASA misyonudur. Toprakçı tarafından toplanan veriler, Dünya da dahil olmak üzere kayalık gezegenlerin nasıl oluştuğuna dair bilgiler verecektir.

NASA’nın Jet Sürüş Laboratuvarı’ndan (JPL) InSight Baş Uzmanı Bruce Banerdt, Mars’ın iç yapısı son üç milyar yılda Dünya’nınkinden daha az değiştiğinden, Mars’ın kayalık gezegenlerin bebeklik dönemi hakkında gezegenimizden daha iyi kanıtların bulunduğunu belirtti.

NASA’nın InSight Uzay Aracı. 20 Haziran 2017, Colorado Littleton’da Lockheed Martin tesisindeki testler için hazırlanan araç, bir depolama konteynerinde. Photo & Caption NASA / JPL-Caltech / Lockheed Martin

Uzay gemisi 2018’de Mars’a ulaşacak. Insight sabit arazi aracı, Mars ekvatorunun yakınına inecek. Kağıt fanları gibi açacağı iki güneş panelini de içeren arazi tesisi, yaklaşık 6 metre (20 feet) boyundadır. İnişten birkaç hafta sonra, robotik bir kol kullanılarak iki ana bilim aracını Mars yüzeyine yerleştirecek. Bu iki araç şu şekildedir:

 

Fransa’nın uzay ajansı CNES tarafından ABD, Birleşik Krallık, İsviçre ve Almanya’nın işbirliğiyle sağlanan bir sismometre: Rüzgarla korunan ve bir hidrojen atomunun yarısı kadar zemin hareketlerini algılayacak kadar hassas olan bu alet, gezegenin iç katmanları hakkında bilgi sağlayacak, sarsıntılar ya da meteor etkilerinden gelen sismik dalgaları kaydedecek.

DLR Alman Hava ve Uzay Merkezi tarafından tedarik edilen ve Polonya’da üretilen, üzerinde bir çekiç mekanizması bulunan ısı probu: Prob gezegenin içinden gelen enerji miktarını ölçmek için kendisini 3 metre veya daha fazla derinliğe kadar batıracak.

mars ile ilgili görsel sonucu

Başka bir deney, Mars’ın kendi ekseni üzerinde döndüğünde, Dünya ve Mars arasındaki radyo yayınlarını kullanacak ve gezegenin çekirdeğinin büyüklüğü hakkında ipucu sağlayacaktır.

Görevin başlangıçta Mart 2016’da piyasaya çıkması planlanıyordu. Ancak sismometrenin ana sensörleri etrafında vakum koşullarının yakınında kalması için, tasarlanan metal kabın sızıntı yapması nedeniyle ertelendi. Yeniden tasarlanan bir vakum kabı inşa edildi ve test edildi. Daha sonra sismometrenin diğer bileşenleri ile birleştirildi ve tekrar denendi. Cihaz, Temmuz ayında Lockheed Martin Uzay Aracı Tesisi’ne teslim edildi ve araziye kuruldu.

 

JPL’nin InSight Proje Yöneticisi Tom Hoffman: “İki yıl önce yaşadığımız sorunu çözdük ve heyecanla lansmanı için hazırlanıyoruz.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

NASA, James Webb teleskobunun gönderdiği ilk fotoğrafı paylaştı

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nun…