Xu Wang farelerinin gözlerini normal olarak gördüğünde, yanlış yaptığı bir şey olduğuna emindi. Belli bir genin göz yaralanmalarına verdiği tepkiyi nasıl etkilediğini araştırmak için fareleri kör edici ışıkla patlatıyordu.

Bütün farelere tamoksifen ilacı verildi. Yarım, geni devre dışı bırakarak uyuşturucuya cevap verecek şekilde tasarlandı. Tüm genlerin bozulmamış olduğu kontrol farelerinin, retina içindeki ışığa duyarlı hücreler olan foto-reseptörlerin öldüğü göz ardı edilmemelidir. Bunun yerine, kontrol farelerinin retinaları iyi görünüyordu.

Wang “Biraz umutsuz davrandım, çünkü varsayımımıza uymadı.” dedi. Bethesda’daki Ulusal Göz Enstitüsündeki her iki oftalmoloji uzmanı olan Wai Wong’un akıl hocası Wai Wong da başka bir fare türüyle başlamış olabilir. Ancak testi tekrar yapmaya karar verdiler.

Korunan vizyon hata değildi. Wang, Wong ve meslektaşları daha sonra birçok deneyde göğüs kanseri tedavisinde kullanılan ilacın (tamoksifenin) farelerde göz yaralanması fotoreptörleri korumasına yardımcı olabileceğini göstermişlerdir.

Kör edici ışığa maruz kaldıktan sonra yaralı fotoreseptörler beyin ve omurilikte ilk savunma hattı olan mikroglia, bağışık hücreleri toplamak için tehlike sinyalleri gönderir. Microglia, fotoreseptörleri aralarındaki bağlantıları sağlam tutarak destekler.

Fotoreseptör “SOS”, zarar gören fotoreseptörlerin yok edilmesi için mikrogram getiriyor. Hem görme kaybına, hem de retinitis pigmentosa gibi ileri genetik görme bozukluklarına neden olur.

Mikrogillerin öldürücü eğilimleri korumak için olan bu tedavi Wong notlarına göre, hevesli çabaların aşırıya kaçması da olabilir.

Sizi Böyle Görmek Güzel

Körleştiren ışığa maruz kalan farelerin retinasındaki fotoreseptör hücreleri öldürdü. Işıktan önce tamoksifen verilen hayvanlarda hücre ölümü neredeyse hiç olmadı.

Araştırmacılar, farelerin tamoksifen içeren yemek yediğinde (genellikle insana verilen dozun yaklaşık altı ila sekiz katı mikroglia) aşırı tepki vermedi ve fotoreseptörlerden kurtuldu.

MEGA MICROGLIA Microglia (yeşil, fare retinasında) fotoreseptör hücrelerinde hasar görmüş veya hastalanmış hücrelere ilk bağışık yanıt verenlerden biridir. Ancak mikroglia yaralı hücreleri öldürdüğünde görme kaybı meydana gelebilir.

Araştırmacılar tamoksifen, retinitis pigmentosa formunda farelerde aynı korumayı önerdi. Wong “Mikroglianın öldürme gücü tamoksifen ile azaltılabilir ve bu koruma ile sonuçlanır.” dedi. Grup, bulgularını 22 Mart Sinirbilim Dergisi’nde yayınladı.

Araştırmacılar, ilacın daha düşük dozlarının da koruyucu olup olamayacağına inceliyorlar. Tamoksifen’in mikroglial kötü muameleye karşı nasıl korunması gerektiğiyle ilgili birçok soru var.

Diğer bilim adamları, tamoksifen ve benzeri ilaçların omurilikte ve beyindeki sinir hücresi hasarını azaltabileceğini göstermişlerdir. İlaç, belirli meme kanseri tiplerine sahip kadınları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak durum kendi zorluklarını ortaya koyuyor.

Nadiren de olsa, ilacı kullanan kadınlarda tamoksifen görme kaybına bağlı olmuştur. Bilim adamları, farelerinde bunun herhangi bir işareti olarak görmedi. Ancak Wong, farelerin insan olmadığına dikkat çekiyor.

Wang, kör hastalarla çalıştığı ilk günlerini hatırlıyor. “Çok aciz hissettim” diyor. “Sorunlarını çözmenin bir yolunu bulmak istiyorum'” diye düşündüm. “Yeni bir pencere açarak eski bir ilaç yeni bir yolla kullanabiliriz.” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…