Mercedes-Benz, 2019’dan itibaren tüm elektrikli yarış serisi olan Formula E‘de yarışacak.

Formula E, maliyet kontrollü bir seri ve Mercedes-Benz‘in motor sporlarında geniş bir yeri var. Formula E’ye katılmak, Mercedes-Benz için nispeten daha kesin.

Şirket, elektrikli araçlara yoğun bir şekilde yatırım yaptı ve Formula 1‘deki hybrid teknolojisi ile bir şampiyonluğa sahip.

Otomobil üreticisi şirket, Formula E‘de yarışmayı kabul etmek için Deutsche Tourenwagen Masters’tan (DTM) ayrılacağını açıkladı. DTM, Amerika’da motor sporları olarak çok iyi tanınmıyor. Ancak Mercedes-Benz bu alana uzaktı. Hem en eski canlı örneği olması hem de en baskın üreticiyi terk etmesi bunu ortaya koymuştur.

Mercedes, şimdi sadece üç yaşında yine de Formula E lehine başka bir motor sporundan vazgeçmek isteyen ikinci önemli üreticidir. Audi, geçtiğimiz Ekim’de Formula 24 üzerinde dünyaca ünlü 24 Saatlik Le Mans’ın da yer aldığı Dünya Dayanıklılık Şampiyonasını bırakacağını açıkladı.

Mercedes-Benz motor sporları bölümü başkanı Toto Wolff, yaptığı açıklamada, “Motor sporlarında, her bölgede olduğu gibi prim segmentinde bir referans noktası olmak ve yenilikçi yeni projeleri keşfetmek istiyoruz” dedi.

Elektromekanikleşme yolu otomobil dünyasında gerçekleşiyor. Formula E, üreticilere bu teknolojiyi yeni bir kitleye sunmak için ilginç bir platform sunuyor. Bunu başka bir seriden tamamen farklı yeni bir yarışla yapıyor. “

Mercedes-Benz‘in önümüzdeki yıl başlamasıyla BMW tam bir takım çalışması ile Formula E, Audi, Jaguar, Renault, Mahindra, Citroën DS ve yeni açılımlar NIO ve Faraday Future da dahil olmak üzere en az 10 üreticiye yer verecek.

Bu durum bir takım faktörlerden etkilenmiştir. Ancak iki ana nedeni vardır. Birisi serinin elektrikli düzenekleri için bir test yatağı görevi görmesidir.

Diğeri, bir şirketin elektrikli araçlara katılımını teşvik etmenin potansiyel olarak heyecan verici bir yolunu yaratmasıdır.

Motivasyon ne olursa olsun, bir sürü otomobil üreticisinin sadece 30 yarışla bağlı olduğu düşünülürse, şaşırtıcı geliyor.

Formula E‘deki Audi‘yi kullanan Lucas di Grassi, New York şehrinde geçen hafta yapılan yarışlarda bunu konuştu. “IndyCar’a bakarsanız, iki üreticiniz var. Formula 1‘e bakarsanız, temelde üç ya da dört üretici var.

“Burada ise dokuz üretici söz konusu. bu halihazırda şimdiye kadarki en çok sayıda üreticiye sahip bir şampiyona. “dedi.

Başka bir deyişle, otomobillerin geleceği elektrikli otomobilde ise ise büyük otomobil üreticileri, kimin en iyi teknolojiyi kullandığı konusunda yarışacak doğru yeri buldukları konusunda haklılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mantis Karidesi’nden Esinlenen Kamera Geliştiriliyor

Mantis karidesinin görsel sisteminden esinlenen, araştırmacıların otomobillerin zorlu görüntüleme koşullarındaki tehlikeleri fark…

Mercedes-Benz W125 Rekordwagen (1938)

Raporlar, Merc’in, yan egzoz borularından patlayan vahşi gürültüyle gözlemcileri şok ettiğini…

Yerli Otomobil Tanıtıldı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) yerli elektrikli otomobili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın…

Jetsons’ın Simgesi Uçan Araçların, Sürdürülebilir Hareketlilikteki Rolü

1960’lardan beri izlediğimiz çizgi film The Jetsons’da George Jetson’ın, her yolculuğunun sonunda…