Ulu meşe ağaçlarının kökleri toprağın içinde güvende ve güçlü dalları ise bir o kadar esnek gökyüzüne doğru..Meşe ağaçlarını incelemek neşe vermesi yanında üzerinde pek çok canlıya da ev sahipliği yapıyor. Halk arasında “pelit” olarak da adlandırılan meşe ağaçları yapraklarının dalgalı olması güneşi daha geçirgen hale getirir ve böylece ağaç bünyesinde başka bitkilerin de yaşamasına olanak sağlar.

Çocuklara meşe ağacını göstermek için güzel bir kitap var: “Meşe Palamudunun Sihri” adında.

Bir meşe palamudu sayesinde, bir ağaç yetişir.

Bir ağaç sayesinde bir kuş yuva yapar.

Bir kuş sayesinde belki bir tohum çiçeğe dönüşür…”

Meşe Palamudunun Sihri Kitabı, bir tohumdan ağaç olma sürecine dahil olan tüm canlıları anlatıyor. Canlıların tek tek birbirleriyle ilişkileri ve maceraları her sayfada öyküleniş ve kitabın en sonunda hepsi güzelim ormanın içinde bir araya gelerek etkileyici bir şekilde karşımıza çıkıyor. Kitabın resimleri ise sanki her kare fotoğraf çekilip üzerine resim yapılmış gibi gerçekçi. Kullanılan renkler doğanın en güzel taraflarını yansıtıyor.

Ekolojik döngü ve besin zinciri bu kadar az kelimeyle bu kadar güzel anlatılabilir. Kitabı Lola ve Adam Schaefer yazmış ve harika bir şekilde Türkçeleştiren ise çocuk kitapları yazarı olan Alp Gökalp. Kitabın sonunda TEMA Vakfı tarafından yazılan bir bölüm bulunuyor. Bu bölümde meşe ağaçlarına Türkiye’nin her bölgesinde rastlayabileceğimizi öğreniyoruz. Toplam orman alanlarının da % 23’ü meşe olunca onları tanımak her yerde mümkün hale geliyor. Dünyada 400 meşe türünün 18’inin Türkiye’de olduğunu ve meşe ağaçlarının tüm özelliklerinin kitabın bu bölümünde yalın bir dille anlatılması kitabın değerini de yükseltiyor.

Tohumların fidana, fidanların ağaca, ağaçların ormana dönmesi dileğiyle iyi okumalar..

Kitabın Künyesi:

Yazar: Lola M. Schafer ve Adam Schaefer

Resimleyen: Frann Preston-Gannon

Çeviri : Alp Gökalp

Yayınevi: abm çocuk ve ilk gençlik yayınevi (1.Baskı 2017)

You May Also Like

Su Prensesi

Ailesinde sevilen her çocuk, annesi veya babası tarafından o ailenin prensi ya…